O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat institutida akademik Mamajon Rahmonov tavalludining 110 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlar bo‘lib o‘tdi. Xotira kechasi va respublika ilmiy-amaliy anjumani olimlar, san’at namoyandalari va talabalar e’tiborini tortdi.
Rahmonov O‘zbekiston teatr san’ati rivojiga katta hissa qo‘shgan atoqli san’atshunos edi. Uning faoliyati fanda ham, ijtimoiy hayotda ham sezilarli iz qoldirdi. Kecha avvalida ishtirokchilar akademik hayoti haqidagi hujjatli filmni tomosha qildilar, unda uning shogirdlari va qarindoshlari uning faoliyati, insoniy fazilatlari va madaniyat rivojiga qo‘shgan hissasi haqidagi xotiralari bilan o‘rtoqlashdilar.
Institut rektori Nodirbek Sayfullayev tabrik so‘zi bilan so‘zga chiqib, Rahmonov ko‘plab monografiya va maqolalar muallifi sifatida o‘zbek teatr san’atining shakllanishida asosiy rol o‘ynaganini ta’kidladi. Shuningdek, O‘zbekiston Madaniyat vazirligi, Badiiy akademiya va Kinematografiya agentligi vakillari Rahmonovga minnatdorlik bildirib, uning xotirasini yodga olishdi.
Anjuman doirasida integratsiya va transformatsiya jarayonlari sharoitida san’atshunoslik va ta’limning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Turli oliygohlardan kelgan olimlar Rahmonovning ilmiy va pedagogik merosi, shuningdek, san’at sohasidagi zamonaviy muammolarga bag‘ishlangan ma’ruzalar bilan chiqishdi. 80 dan ortiq mualliflarning maqolalarini o‘z ichiga olgan konferensiya materiallari alohida to‘plamda chop etildi.

В Ташкенте отметили 110-летие Мамажона Рахмонова
В Государственном институте искусства и культуры Узбекистана состоялись мероприятия, посвящённые 110-летию со дня рождения академика Мамажона Рахмонова. Вечер памяти и республиканская научно-практическая конференция привлекли внимание учёных, деятелей искусства и студентов.
Рахмонов был выдающимся искусствоведом, внёсшим значительный вклад в развитие театрального искусства Узбекистана. Его деятельность оставила заметный след как в науке, так и в общественной жизни. В начале вечера участники посмотрели документальный фильм о жизни академика, где его ученики и родственники поделились воспоминаниями о его работе, человеческих качествах и вкладе в развитие культуры.
С приветственной речью выступил ректор института Нодирбек Сайфуллаев, отметивший, что Рахмонов, как автор многочисленных монографий и статей, сыграл ключевую роль в становлении узбекского театрального искусства. Также свои слова благодарности и воспоминания о Рахмонове выразили представители Министерства культуры, Академии художеств и Агентства кинематографии Узбекистана.
В рамках конференции были обсуждены актуальные вопросы искусствоведения и образования в условиях интеграционных и трансформационных процессов. Учёные из разных вузов представили доклады, посвящённые научному и педагогическому наследию Рахмонова, а также современным вызовам в сфере искусства. Материалы конференции, включившие статьи более 80 авторов, были опубликованы в отдельном сборнике.