O‘zbekiston Vengriya bilan sirk san’atini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yadi
Madaniyat vazirining birinchi o‘rinbosari Avazxon Tojixonov boshchiligidagi delegatsiyaning Vengriyaga tashrifi davomida Vengriya milliy sirk san’ati markazi va Budapesht shahar sirki rahbari Peter Feket bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston davlat sirki va Vengriya sirk muassasalari o‘rtasidagi hamkorlik masalalari muhokama etildi. Tomonlar ikki mamlakat sirk san’atkorlari uchun o‘quv kurslarini tashkil etish, shuningdek, marketing sohasida tajriba almashish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar. Ushbu hamkorlik O‘zbekistonda sirk san’atini rivojlantirish va Vengriyaning ilg‘or tajribalarini o‘zlashtirishga xizmat qilishi ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston delegatsiyasining Vengriyaga tashrifi buyuk mutafakkir va shoir Alisher Navoiy haykalining ochilishi munosabati bilan amalga oshirilgan bo‘lib, bu ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniy aloqalarning muhimligini yana bir bor ta’kidlaydi.

Узбекистан начнёт сотрудничать с Венгрией для развития циркового искусства
В ходе визита делегации в Венгрию, которую возглавляет первый заместитель министра культуры Авазхан Таджиханов, состоялась встреча с Петером Фекете, руководителем Венгерского национального центра циркового искусства и Столичного цирка Будапешта.
На встрече обсуждались вопросы взаимодействия между узбекским государственным цирком и венгерскими цирковыми учреждениями. Стороны рассмотрели возможность организации учебных курсов для артистов цирков обеих стран, а также обмен опытом в области маркетинга. Это сотрудничество призвано способствовать развитию циркового искусства в Узбекистане и перенятию передовых практик Венгрии.
Визит узбекской делегации в Венгрию связан с открытием памятника выдающемуся мыслителю и поэту Алишеру Навои, что подчеркивает важность культурных связей между двумя странами.