Toshkentda “haykaltaroshlik, atrof — muhit va iqlim o’zgarishi” mavzusiga bag’ishlangan "Toshkent-2024“III xalqaro haykaltaroshlik simpoziumi yakunlandi. Yopilish marosimida ekologiya vazirligi, badiiy Akademiya, rassomlar uyushmasi, xorijiy mamlakatlar elchixonasi hamda o’quv yurtlari vakillari ishtirok etdi.
Simpoziumda Xitoy, Hindiston, Turkiya, Eron, Bolgariya, Ispaniya, Rossiya, Estoniya, BAA, Belarus, Ozarbayjon, Gruziya, Ukraina, Keniya kabi turli mamlakatlardan 20 nafar haykaltarosh, shuningdek, O’zbekistondan 7 nafar haykaltarosh ishtirok etdi. Tanlovga butun dunyo bo’ylab 150 haykaltaroshdan 600 ga yaqin loyiha kelib tushdi, ulardan eng yaxshi 27 tasi tanlandi. Barcha ishlar tabiatni muhofaza qilish va ekologik muammolarni hal qilishga qaratilgan g’oyalarni aks ettirdi.
Simpozium davomida iqlim o’zgarishi, shaharshunoslik va ekologik ta’lim mavzulariga bag’ishlangan 20 dan ortiq haykallar yaratildi. Haykaltaroshlar bugungi kunda atrof-muhitga g’amxo’rlik qanchalik muhimligini ko’rsatishga harakat qilishdi. Eronlik haykaltarosh Shaho Rezay o’zining “Uyg’onish” nomli asarini taqdim etdi, u tiz cho’kib, tabiatdan kechirim so’ragan odamni tasvirlab, ifloslanish insoniyatning aybi ekanligini va vaziyatni o’zgartirish vaqti kelganini ta’kidladi.
Tadbir yakunida barcha ishtirokchilarga esdalik sovg’alari topshirildi. Simpozium doirasida tashkil etilgan haykallar Toshkent shahridagi bog’lar, dam olish maskanlari, sayyohlik markazlarida, shuningdek, Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o’zgarishini o’rganish universitetida madaniy muhit yaratish va poytaxtning badiiy qiyofasini yaxshilashga ko’maklashish maqsadida barpo etiladi.

В Ташкенте создали более 20 скульптур, отражающих глобальные экологические проблемы
В Ташкенте завершился III Международный скульптурный симпозиум «Ташкент — 2024», посвящённый теме «Скульптура, окружающая среда и изменение климата». Церемония закрытия собрала представителей Министерства экологии, Академии художеств, Ассоциации художников, зарубежных посольств и учебных заведений.
Среди участников симпозиума было 20 скульпторов из разных стран, включая Китай, Индию, Турцию, Иран, Болгарию, Испанию, Россию, Эстонию, ОАЭ, Беларусь, Азербайджан, Грузию, Украину, Кению, а также семь скульпторов из Узбекистана. Из 600 проектов, представленных 150 скульпторами со всего мира, были отобраны 27 лучших. Все произведения отражали идеи защиты природы и экологической осознанности.
В ходе симпозиума было создано более 20 скульптур на темы изменения климата, урбанизации и экологии. Скульпторы стремились показать важность заботы об окружающей среде. Например, иранский скульптор Шахо Резай представил работу «Пробуждение», изображающую человека, просящего прощения у природы, подчёркивая ответственность человечества за экологические проблемы.
В завершение мероприятия участники получили памятные подарки. Скульптуры, созданные в рамках симпозиума, будут установлены в парках, туристических зонах Ташкента и в Центрально-Азиатском университете изучения окружающей среды и изменения климата, способствуя культурному развитию и улучшению облика города.