27 iyun kuni Jizzax viloyatining Zomin tumanida II Xalqaro maqom san'ati forumi tantanali ravishda ochildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ochilish marosimida nutq so‘zlab, o‘zbek-tojik og‘zaki an’anaviy professional musiqasining ahamiyatini ta’kidladi.
Mazkur forum san’at ixlosmandlari uchun bayramdir. Ochilish marosimida YuNESKO va AYSYeSKO vakillari ham so‘zga chiqishdi, ochilishdan so‘ng konsert bo‘lib o‘tdi. Festivalda 80 dan ortiq mamlakatdan 400 ga yaqin mehmon ishtirok etmoqda. Forum 30 iyungacha davom etib, g‘oliblarni e’lon qilish va xalqaro konferensiyani o‘z ichiga oladi.
Prezident o‘z nutqida maqom tarixi va merosiga e’tibor qaratdi. "Maqom san’ati bizning qadimiy tariximiz, boy madaniyatimiz va asl qadriyatlarimiz timsoli bo‘lib, uning chuqur falsafasi, o‘ziga xos badiiy usullari va ijodiy an’analari bizning ma’naviy hayotimizda muhim o‘rin tutadi. Maqom, insoniy qadriyatlarni ulug‘lovchi betakror san’at turi sifatida juda qimmatli," – dedi Mirziyoyev.
Prezident maqomning ma'naviy qadriyatlarni saqlab qolishini, xalqning ruhini ifodalashini va avlodlar ma’naviy dunyosini rivojlantirishini ta’kidladi. "Bizning maqomlar YuNESKOning Nomoddiy madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan," – deya qo‘shimcha qildi u.
Forum san’at ixlosmandlari uchun bayram bo‘lib, ochilish marosimida YuNESKO va AYSYeSKO vakillari so‘zga chiqishdi, ochilishdan so‘ng konsert bo‘lib o‘tdi. Festivalda 80 dan ortiq mamlakatdan 400 ga yaqin mehmon ishtirok etmoqda. Xalqaro maqom san'ati forumi 30 iyungacha davom etadi.

Международный форум искусства макома в Зааминском районе Джизакской области
27 июня в Зааминском районе Джизакской области торжественно открылся II Международный форум искусства макома. На церемонии открытия Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью, подчеркнув значимость узбекско-таджикской профессиональной музыки устной традиции.
Данный форум является праздником для любителей искусства. На церемонии также выступили представители ЮНЕСКО и АЙСЕСКО, а после открытия состоялся концерт. В фестивале принимают участие около 400 гостей из более чем 80 стран. Форум продлится до 30 июня, завершится объявлением победителей и включает международную конференцию.
В своем Президент акцентировал внимание на истории и достоянии макома.
«Искусство макома, являющееся символом нашей древней истории, богатой культуры и исконных ценностей, с его глубокой философией, своеобразными художественными приемами и творческими традициями занимает важное место в нашей духовной жизни. Маком ценен, как уникальный вид искусства, самыми возвышенными нотами воспевающий общечеловеческие ценности», – сказал Мирзиёев.
Президент сообщил, что маком сохраняет духовные ценности, воплощает душу народа и развивает внутренний мир поколений.
«Наши макомы включены в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО,» –добавил он.
Данный форум является праздником для любителей искусства. На церемонии также выступили представители ЮНЕСКО и АЙСЕСКО, а после открытия состоялся концерт. В фестивале принимают участие около 400 гостей из более чем 80 стран. Международный форум искусства макома продлится до 30 июня.