O‘zbekistonda Ozarbayjon Madaniyat Kunlari boshlandi
Ozarbayjon Madaniyat Vazirligi tomonidan tashkil etilgan Madaniyat Kunlari 10-14 iyun kunlari O‘zbekiston Respublikasida bo‘lib o‘tadi. Dastur turli tadbirlar, kitob taqdimotlari, ko‘rgazmalar va spektakllarni o‘z ichiga oladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon madaniyat vaziri Adil Karimlini qabul qildi. Uchrashuvda o‘zbek-ozarbayjon strategik hamkorlik munosabatlarini, jumladan, gumanitar sohani kengaytirish rejasi muhokama qilindi. Prezident O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi madaniy almashuvning, ayniqsa, so‘nggi yillarda faollashganini ta’kidladi. Bu yil Bokuda O‘zbekistonning Fan va Madaniyat Kunlari, ko‘rgazma va “Lazgi” baleti premyerasi muvaffaqiyatli o‘tdi.
"Ozarbayjon Madaniyat Kunlari doirasida 11 iyun kuni Muhammad Fuzuliyning kitobi taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Ko‘rgazmalar, teatr tomoshalari va boshqa tadbirlar rejalashtirilgan", deyiladi xabarda.
12 iyun kuni O‘zbekiston Tasviriy san’at galereyasida “Ozarbayjonning milliy merosi san’at durdonalarida” ko‘rgazmasi ochiladi. O‘zbekiston Davlat san’at va madaniyat institutida Ozarbayjon davlat “Yug” teatrining “Men borman” spektakli namoyish etiladi. Shuningdek, Alisher Navoiy nomidagi GATBda Uzeir Gadjibeylining “Arshin mal alan” operettasi sahnalashtiriladi.
13 iyun kuni Toshkentdagi Haydar Aliyev nomidagi Ozarbayjon madaniyat markazida Mamed Said Ordubadiyning “Qilich va qalam” kitobi taqdimoti bo‘lib o‘tadi.

В Узбекистане стартовали Дни культуры Азербайджана
Дни культуры Азербайджана, организованные Минкультом АР, в Республике Узбекистан будут проходить с 10 по 14 июня. Программа включает различные мероприятия, презентации книг, выставки и спектакли.
Шавкат Мирзиёев принял министра культуры Азербайджана Адиля Каримли, находящегося в республике для проведения Дней культуры этой страны, сообщает пресс-служба Президента.
На встрече были обсуждены планы по дальнейшему расширению узбекско-азербайджанских стратегических партнерских отношений, включая гуманитарную сферу. Президент Узбекистана отметил активизацию культурного обмена, особенно за последние годы. В этом году в Баку успешно прошли Дни науки и культуры Узбекистана, выставка и премьера балета «Лазги».
«В рамках Дней культуры Азербайджана 11 июня прошла презентация книги Мухаммада Фузулия. Планируются выставки, театральные спектакли и другие мероприятия», — говорится в сообщении.
12 июня в Галерее изобразительных искусств Узбекистана откроется выставка «Азербайджанское национальное наследие в жемчужинах искусства». В Государственном институте искусств и культуры покажут спектакль «Я есть я» Азербайджанского государственного театра «Йуг». Кроме того, в ГАБТ имени Алишера Навои пройдет оперетта «Аршин мал алан» Узеира Гаджибейли.
13 июня в Азербайджанском культурном центре имени Гейдара Алиева в Ташкенте состоится презентация книги «Меч и перо» Мамеда Саида Ордубади.