Namangandagi gul festivali
19 maydan 23 iyungacha Namanganda 63-xalqaro gul festivali bo‘lib o‘tadi. Festivalda olti milliondan ortiq ishtirokchi va 40 mamlakatdan 200 ming mehmon qatnashishi kutilmoqda.
An'anaga ko'ra, festival gul bilan bezatilgan 200 ta mashinadan iborat avtokarvon bilan ochiladi. Ularning yo‘li Namangan xalqaro aeroportidan boshlanib, Bobur nomidagi madaniyat va dam olish bog‘i tomon yo‘nalgan. Kortejda turli davlat tashkilotlariga tegishli bo‘lgan retro va zamonaviy avtomobillar qatnashadi.
Ochilish marosimida Namangan viloyati hokimi Shavkatjon Abdurazakov so‘zga chiqib, festivalga tayyorgarlik sifatida shaharda 65 turdagi 45 million gul va buta ekilganini ma’lum qildi. Ulardan 30 milliondan ortig‘i Namangan shahridagi Zahiriddin Muhammad Bobur nomidagi madaniyat va dam olish bog‘iga ekilgan.
Tadbirda davlat idoralari vakillari, investorlar va AQSh, Yaponiya, Pokiston, Hindiston, Rossiya, Xitoy, Janubiy Koreya va boshqa mamlakatlardan turizm mutaxassislari ishtirok etdilar.
Festival dasturida madaniy-ma'rifiy tadbirlar, xalqaro konferensiya, "Buyuk Ipak yo‘lida turizm istiqbollari" mavzusida xalqaro konferensiya, O‘zbekiston Milliy simfonik orkestrining kontserti, folklor chiqishlari va ko‘ngilochar kechalar, shuningdek, xalq hunarmandchiligi buyumlari, kitoblar, suratlar, tasviriy san’at va milliy liboslar ko‘rgazmasi o‘rin olgan.

Фестиваль цветов в Намангане
С 19 мая по 23 июня в Намангане пройдет 63-й международный фестиваль цветов. Ожидается, что фестиваль посетит более шести миллионов участников и 200 тысяч гостей из 40 стран.
По традиции фестиваль откроет автомобильный караван из 200 машин, украшенных цветами. Их маршрут начинался с международного аэропорта Намангана и пролегает в сторону парка культуры и отдыха имени Бабура. Кортеж состоял из ретро и современных автомобилей, каждый из которых принадлежал разным государственным организациям.
На церемонии открытия выступил хоким Наманганской области Шавкатжон Абдуразаков, сообщивший, что к фестивалю по всему городу были высажены 45 млн цветов и кустарников 65 видов. Более 30 млн из них были высажены в парке культуры и отдыха имени Захириддина Мухаммада Бабура в Намангане Бабура.
Кроме того, на открытии мероприятия присутствовали представители государственных учреждений, инвесторы и специалисты туризма из США, Японии, Пакистана, Индии, России, Китая, Южной Кореи и др.
Фестиваль включает культурно-просветительские мероприятия: международную конференцию «Перспективы туризма на Великом Шёлковом пути», концерт Национального симфонического оркестра Узбекистана, фольклорные выступления и развлекательные вечера, а также выставку изделий народных промыслов, книг, фотографий, живописи и национальных костюмов.