Toshkentda Batir Zokirovga haykal o‘rnatildi
Poytaxtda mashhur qo‘shiqchi va o‘zbek milliy estrada san’ati asoschisi Batir Zokirovga bag‘ishlangan haykalning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, xalqni ushbu quvonchli voqea bilan chin yurakdan tabrikladi.
1936 yilda tug‘ilgan Batir Zokirov 29 yoshida O‘zbekiston xalq artisti unvoniga sazovor bo‘ldi. U vafotidan keyin "Buyuk xizmatlari uchun" va "El-yurt hurmati" ordenlari bilan taqdirlangan. Qisqa umrida u boy ijodiy meros qoldirdi va o‘zbek san’atini butun dunyoda muvaffaqiyatli namoyish etdi.
Batir Zokirovga haykal O‘zbekiston davlat konservatoriyasi yonida, uning nomidagi ko‘chada o‘rnatilgan. Milliy estrada san’ati instituti ham uning nomini olgan. O‘zbekiston prezidenti haykal buyuk san’atkor xotirasining ramzi ekanini, madaniyat sohasidagi islohotlar esa uning merosining eng yaxshi yodgorligi ekanini ta’kidladi. 2021 yilda uning 85 yillik yubileyi keng nishonlangan, milliy mukofot ta’sis etilgan, hujjatli filmlar va spektakllar yaratilgan.
Prezident Vazirlar Mahkamasiga Toshkentda yodgorlik muzeyi yaratish, xalqaro tanlov o‘tkazish, davlat stipendiyasi ta’sis etish va badiiy film suratga olishni topshirdi. Marosimda uning shogirdlari va madaniyat namoyandalari so‘zga chiqishdi.

Памятник Батыру Закирову в Ташкенте
В столице состоялось торжественное открытие монумента знаменитому певцу и основателю узбекского национального эстрадного искусства Батыру Закирову. В мероприятии принял участие Шавкат Мирзиёев, сердечно поздравив народ с этим радостным событием.
Батыр Закиров, родившийся в 1936 году, стал народным артистом Узбекистана в 29 лет. Он посмертно награжден орденами «Буюк хизматлари учун» и «Эл-юрт ҳурмати». За свою короткую жизнь он оставил богатое творческое наследие и успешно представлял узбекское искусство по всему миру.
Памятник Батыру Закирову установлен около Государственной консерватории Узбекистана, на улице его имени. Институт национального эстрадного искусства также носит его имя. Президент Узбекистана отметил, что мемориал символизирует память о великом творце, а реформы в сфере культуры являются лучшим памятником его наследию. В 2021 году широко отмечался его 85-летний юбилей, учреждена национальная премия, созданы документальные фильмы и спектакли.
Президент поручил кабинету министров создать в Ташкенте мемориальный музей, провести международный конкурс, учредить государственную стипендию и снять художественный фильм. На церемонии выступили молодые исполнители и деятели культуры.