Ekologiya vazirligi “Anxor” bog'idagi lenta shousini bekor qildi
28 iyul kuni poytaxt bog’ida o’tkazilishi rejalashtirilgan osmondan tushgan lentalar bilan video reklama tadbiri ijtimoiy tarmoqlarda tarqaldi. Vaziyatni Toshkent ekologiya boshqarmasi xodimlari o’rganib chiqdi.
Tekshiruv shuni ko’rsatdiki, Park amfiteatrida videoda va’da qilinganidek, animatorlar ishtirokida osmondan tushgan lentalar bilan emas, balki oddiy lenta namoyishi rejalashtirilgan. Bayram tashkilotchilariga bunday tadbirlar atrof-muhitning ifloslanishiga olib kelishi tushuntirildi. Natijada, ko’ngilochar dastur bekor qilindi va e’lon qilingan video o’chirildi.
Ekologiya vazirligi ko’ngilochar ob’ektlar ma’muriyatlariga atrof-muhitga zarar etkazadigan shoularni namoyish qilmaslik kerakligini eslatdi, chunki uning ifloslanishi uchun javobgarlik ko’zda tutilgan.

Минэкологии отменило ленточное шоу в парке «Анхор»
В социальных сетях распространилось видео рекламирующее мероприятие с падающими с неба лентами, проведение которого было запланировано 28 июля в столичном парке. Ситуацию изучили сотрудники Управления экологии Ташкента.
Проверка показала, что в Амфитеатре парка планировали обычное ленточное шоу, а не представление с лентами, падающими с неба при участии аниматоров, как это было обещано в видео. Организаторам праздника объяснили, что подобные мероприятия вызывают загрязнение окружающей среды. В результате развлекательную программу отменили, а анонсирующее видео удалили.
Министерство экологии напомнило администрациям развлекательных объектов, что нельзя устраивать шоу, наносящее вред окружающей среде, ведь за её загрязнение предусмотрена ответственность.