O’zbekiston COP29 ga tayyorlanmoqda
2024 yil 11-22 noyabr kunlari Boku shahrida BMTning iqlim o’zgarishi bo’yicha Konferensiyasi (COP29) bo’lib o’tadi, unda O’zbekiston faollik bilan ishtirok etib, iqlim muammolarini hal qilish bo’yicha tashabbuslar taklif qiladi.
Oldingi COP28 konferensiyasida, Dubayda o’tgan, Shavkat Mirziyoyev iqlim o’zgarishlariga qarshi kurashishda xalqaro hamkorlikning ahamiyatini ta’kidladi va bir nechta tashabbuslarni ilgari surdi, jumladan, iqlim o’zgarishlariga moslashishning global mexanizmini yaratish va Markaziy Osiyo uchun moslashuv strategiyasini ishlab chiqish.
Ushbu jarayon doirasida, O’zbekiston, Qozog’iston, Qirg’iziston, Tojikiston va Turkiymaniston Markaziy Osiyoda iqlim o’zgarishlariga moslashishning Mintaqaviy strategiyasini muvaffaqiyatli ishlab chiqdilar. Ushbu strategiya va boshqa iqlim tashabbuslari COP28da taqdim etildi, shuningdek, BMTning iqlim muzokaralarida ishtirok etish uchun Markaziy Osiyo muzokaralar guruhi tashkil etish g’oyasi muhokama qilindi.
O’zbekiston Prezidenti yangi takliflarni ilgari surdi, jumladan, Iqlim fanlari forumini yaratish va past karbonli iqtisodiyotni rivojlantirish. Eng muhim tashabbuslardan biri, Priaral hududida Iqlim texnologiyalari uchun Xalqaro Expo-hubini yaratish va ushbu mintaqada ekologik texnologiyalarni targ’ib qilish uchun innovatsion markaz tashkil qilish loyihasidir. Xususan, O’zbekistonda ekologik innovatsiyalarni joriy etish va ekologiya va iqlim texnologiyalari sohasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlarni qo’llab-quvvatlash choralarini ishlab chiqishmoqda.

Узбекистан готовится к выступлению на COP29
С 11 по 22 ноября 2024 года в Баку пройдет Конференция ООН по изменению климата (COP29), на которой Узбекистан примет активное участие, предложив инициативы для решения климатических проблем.
На предыдущей конференции COP28, состоявшейся в Дубае, Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность международного сотрудничества в борьбе с изменением климата и предложил несколько инициатив, включая создание глобального механизма адаптации к климатическим изменениям и разработку стратегии адаптации для Центральной Азии.
В рамках этого процесса, Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан успешно разработали Региональную стратегию адаптации к изменению климата в Центральной Азии. Эта стратегия и другие климатические инициативы были представлены на COP28, где также обсуждалась идея создания Центральноазиатской переговорной группы для участия в климатических переговорах ООН.
Президент Узбекистана выдвинул новые предложения, включая создание Климатического научного форума и развитие низкоуглеродной экономики. Одной из важнейших инициатив является создание Международного экспо-хаба климатических технологий в Приаралье, а также проект создания инновационного центра в этом регионе для продвижения экологических технологий. В частности, в Узбекистане разрабатываются меры по внедрению экологических инноваций и поддержке предпринимателей, работающих в области экологии и климатических технологий.