O‘zbekistonda "yashil" rivojlanish dasturi tasdiqlandi
O‘zbekiston Prezidenti “O‘zbekiston — 2030” strategiyasini "Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot yili‘da amalga oshirish bo‘yicha davlat dasturi to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Hujjat mamlakatni barqaror rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlarini belgilab, ekologik toza shahar muhitini shakllantirish, ko‘chalarni ko‘kalamzorlashtirish va aholi turmush darajasini yaxshilashga qaratilgan.
Ustuvor vazifalardan biri “yashil iqtisodiyot” tamoyillarini joriy etish va ekologik loyihalarni moliyalashtirish bo‘ladi. Bioxilma-xillikni saqlash, tabiiy resurslarni asrash va iqtisodiyotni iqlim o‘zgarishlariga moslashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratiladi. Mamlakat energiya balansida qayta tiklanadigan energiya ulushini ko‘paytirish, yirik quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish, kichik gidroelektr stansiyalarini rivojlantirish, shuningdek, xonadonlarda quyosh panellarini o‘rnatishni rag‘batlantirish rejalashtirilmoqda.
Dastur, shuningdek, energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy etish orqali iqtisodiyotning "uglerod izi‘ni kamaytirish, mintaqalararo hamkorlikni kuchaytirish va ekologik barqarorlikni oshirishni ko‘zda tutadi. Ushbu tashabbuslar 2030-yilga kelib yalpi ichki mahsulotning yillik o‘sishini kamida 6 foizga yetkazish, uning hajmini 200 milliard dollarga oshirish, inflyatsiyani 5 foiz darajasida saqlab qolish va byudjet taqchilligini yalpi ichki mahsulotning 3 foizigacha pasaytirish imkonini berishi kutilmoqda.

В Узбекистане утвердили программу «зелёного» развития
Президент Узбекистана подписал указ о Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан — 2030» в «Год охраны окружающей среды и зелёной экономики». Документ определяет ключевые направления устойчивого развития страны, направленные на формирование экологически чистой городской среды, озеленение улиц и повышение качества жизни населения.
Одной из приоритетных задач станет внедрение принципов «зелёной экономики» и финансирование экологических проектов. Внимание будет уделено охране биоразнообразия, сохранению природных ресурсов и адаптации экономики к изменениям климата. Запланировано увеличение доли возобновляемой энергии в энергобалансе страны, строительство крупных солнечных и ветряных электростанций, развитие микро-ГЭС, а также стимулирование установки солнечных панелей в домохозяйствах.
Программа также предусматривает снижение «углеродного следа» экономики за счёт внедрения энергосберегающих технологий, усиление межрегионального сотрудничества и повышение экологической устойчивости. Ожидается, что эти инициативы помогут достичь к 2030 году роста ВВП минимум до 6% в год, увеличить его объём до 200 миллиардов долларов, удержать инфляцию на уровне 5% и снизить бюджетный дефицит до 3% ВВП.