O'zbekistonda Markaziy Osiyo tabiatini muhofaza qilish loyihasi taqdim etildi
Toshkentda "Markaziy Osiyoda tabiatni muhofaza qilishda yagona salomatlik“loyihasini amalga oshirish bo’yicha mintaqaviy seminar ish boshladi. Tadbir xalqaro tabiatni muhofaza qilish Ittifoqi (IUCN) tomonidan ekologiya vazirligi bilan birgalikda tashkil etilgan.
Seminarda Qozog’iston, Qirg’iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O’zbekiston hamda xalqaro tashkilotlar, jumladan jahon banki hamda BMTning oziq-ovqat va qishloq xo’jaligi tashkiloti vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida ishtirokchilar “yagona salomatlik” loyihasini muhokama qildilar va ushbu sohadagi turli tashabbuslarni taqdim etdilar. Asosiy e’tibor tabiatni muhofaza qilish va hayvonlardan odamlarga yuqishi mumkin bo’lgan zoonoz kasalliklar xavfini kamaytirishga qaratilgan. IUCN Sharqiy Evropa va Markaziy Osiyo mintaqaviy byurosi direktori Oliver Avramoski ta’kidlaganidek, tabiatni muhofaza qilish ekotizimlarning barqarorligini mustahkamlashga va odamlar, hayvonlar va atrof-muhit salomatligini himoya qilishga yordam beradi.
“Yaqinda ishga tushirilgan loyiha bilan IKI kelajakda zoonoz kasalliklarning oldini olishga hissa qo’shishni maqsad qilgan. Ushbu innovatsion loyiha muhofaza etiladigan hududlarda va undan tashqarida ‘yagona sog’liqni saqlash’ yondashuvini amalga oshirish va milliy siyosatni ishlab chiqish uchun mo’ljallangan. Ishonchimiz komilki, bu zoonoz xavfini kamaytirish uchun yangi muhim bilim va ilg’or tajribalarni taqdim etadi”, — deya ta’kidladi xalqaro iqlim tashabbusi (IKI) vakili Mattias Shreter-Vinke.
Bundan tashqari, tashabbus milliy tabiatni muhofaza qilish tizimlarini takomillashtirish uchun sharoit yaratadi va ekoturizm va ovchilikni o’z ichiga olgan yangi moliyalashtirish mexanizmlarini yaratadi.

В Узбекистане представили проект по охране природы Центральной Азии
В Ташкенте начал работу региональный семинар по реализации проекта «Единое здоровье в охране природы в Центральной Азии». Мероприятие организовано Международным союзом охраны природы (МСОП) совместно с Министерством экологии.
В семинаре приняли участие представители Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана, а также международных организаций, включая Всемирный банк и Продовольственную и сельскохозяйственную организацию ООН.
В ходе встречи участники обсудили проект «Единое здоровье» и представили различные инициативы в этой области. Основное внимание было уделено вопросам охраны природы и снижению рисков зоонозных заболеваний, которые могут передаваться от животных к людям. Как отметил директор Регионального бюро МСОП по Восточной Европе и Центральной Азии Оливер Аврамоски, охрана природы помогает укрепить устойчивость экосистем и защитить здоровье людей, животных и окружающей среды.
«С помощью недавно запущенного проекта IKI стремится внести свой вклад в предотвращение зоонозов в будущем. Этот инновационный проект призван внедрить подход „Единое здоровье“ на охраняемых территориях и за их пределами, а также в разработке национальной политики. Мы уверены, что это позволит получить новые важные знания и передовой опыт для снижения риска зоонозов», — подчеркнул Маттиас Шретер-Винке, представитель Международной климатической инициативы (IKI).
Помимо этого, инициатива создаст условия для улучшения национальных природоохранных систем и новые механизмы финансирования, включающие экотуризм и охотничий промысел.