O'zbekiston va BMTTD yangi loyihalarni ishga tushirish to'g'risida bitim imzoladi
O’zbekiston ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov BMTning O’zbekistondagi taraqqiyot dasturining (BMTTD) yangi doimiy vakili Akiko Fujia bilan uchrashdi.
Uchrashuvda ekologiya vazirligi va BMTTD o’rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, qiymati 10 million dollardan ortiq davom etayotgan qo’shma loyihalar, shuningdek, Orolbo’yi mintaqasidagi biologik xilma-xillik, suv-botqoq yerlarni saqlash, o’rmonzorlar, chiqindilarni boshqarish va xavfli kimyoviy moddalarni saqlashga qaratilgan umumiy byudjeti 20 million dollar bo’lgan yangi loyihalarni ishga tushirishga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.
Abduhakimov ekologiya sohasidagi islohotlar, jumladan, O’zbekiston Prezidenti huzurida iqlim kengashini tashkil etish, “Yashil Makon” loyihasi va Orol dengizi tubidagi o’rmonzorlar haqida so’zlab berdi. Vazir O’zbekiston tabiatni muhofaza qilish tizimida tubdan o’zgarishlarni amalga oshirayotganini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar “Yashil Makon” loyihasi bo’yicha hamkorlik shartnomasini imzoladilar va 2025 yilda kichik grant dasturining navbatdagi bosqichini boshlashga kelishib oldilar. Dastur ekologik loyihalarda mahalliy jamoalarni qo’llab-quvvatlaydi.
Bundan tashqari, ekologiya vazirligi, BMTTD va GEF “Orol botqoqlari” qo’shma loyihasi doirasida sotib olingan sakkizta muhofaza etiladigan tabiiy hududlarga professional uskunalarni topshirish marosimi bo’lib o’tdi.

Узбекистан и ПРООН подписали соглашение о запуске новых проектов
Министр экологии Узбекистана Азиз Абдухакимов встретился с новой постоянной представительницей Программы развития ООН (ПРООН) в Узбекистане Акико Фудзии
На встрече обсудили укрепление сотрудничества между Министерством экологии и ПРООН, текущие совместные проекты стоимостью более 10 млн долларов, а также вопросы подготовки к запуску новых проектов с общим бюджетом в 20 млн долларов, направленных на сохранение биоразнообразия, водно-болотных угодий региона Приаралья, облесения, управления отходами и опасными химикатами.
Абдухакимов рассказал о реформах в сфере экологии, включая создание Климатического совета при Президенте Узбекистана, проект «Яшил Макон» и лесонасаждение на дне Аральского моря. Министр отметил, что Узбекистан проводит радикальные изменения в системе охраны природы.
В конце встречи стороны подписали соглашение о сотрудничестве по проекту «Яшил Макон» и договорились о запуске следующего этапа Программы малых грантов в 2025 году. Программа поддерживает местные сообщества в экологических проектах.
Кроме того, состоялась торжественная церемония передачи профессионального оборудования восьми охраняемым природным территориям, приобретённого в рамках совместного проекта Министерства экологии, ПРООН и ГЭФ — «Aral wetlands».