Ekologiya vazirligi yangi ov qonuniga bag'ishlangan seminar o'tkazdi
Navoiy viloyatida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining "respublikada ovchilik va ovchilik xo’jaliklari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida"gi Farmonining maqsadi va mazmuniga bag’ishlangan seminar bo’lib o’tdi.
Seminar viloyat ekologiya boshqarmasi, ekologiya vazirligining nazorat inspeksiyasi, Aydar-Arnasay ko’llar tizimi va mintaqaviy ATC ustidan nazorat bo’limi tomonidan mahalliy ovchilar ishtirokida tashkil etildi.
Tadbirda Farmonning maqsadi va mohiyati haqida batafsil ma’lumot berildi, ovchilik xo’jaliklarini tashkil etish uchun ov maydonlarini ta’minlash bo’yicha shartnomaning namunaviy shakli to’g’risida ma’lumot berildi. Bundan tashqari, ovchilik xo’jaligini yuritishning texnik-iqtisodiy asoslanishi va yuridik va jismoniy shaxslarga ov maydonlarini berish tartibi bilan bog’liq masalalar muhokama qilindi.
Seminar yakunida ishtirokchilar mutaxassislarga o’z savollarini berishdi va ov qoidalariga qat’iy rioya qilish kerakligi ta’kidlandi.

Минэкологии провела семинар, посвящённый новому закону об охоте
В Навоийской области состоялся семинар, посвященный цели и содержанию Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию охоты и деятельности охотничьих хозяйств в Республике».
Семинар был организован областным управлением экологии, инспекцией по надзору Министерства экологии, отделом по надзору за Айдар-Арнасайской системой озёр и региональным УВД, с участием местных охотников.
На мероприятии подробно рассказали о целях и сути Указа, представили информацию о типовой форме договора на предоставление охотничьих угодий для организации охотничьих хозяйств. Кроме того, обсуждались вопросы, связанные с технико-экономическим обоснованием ведения охотничьего хозяйства и порядком предоставления охотничьих угодий юридическим и физическим лицам.
В завершение семинара участники задали экспертам свои вопросы, и было подчёркнуто, что правила охоты должны строго соблюдаться.