Ekologiya vaziri o’rinbosari Iskandar Qutbiddinov boshchiligidagi O’zbekiston delegatsiyasi Seulga tashrif buyurdi. Tashrifning asosiy maqsadi Janubiy Koreya kompaniyalari bilan chiqindilarni qayta ishlash sohasidagi hamkorlikni muhokama qilish edi.
Tashrif davomida delegatsiya chiqindilarni yoqish orqali »yashil« energiya olish uchun ishlatadigan korxonalar faoliyati bilan tanishdi, bu esa ekologik energetika sohasidagi ilg’or texnologiyalardan biridir.
Qutbiddinov shuningdek, Koreya ekologik korporatsiyasi (k-eco) raisi B. An bilan uchrashuv o’tkazdi, u yerda tomonlar ekologik xavfsizlik masalalarini muhokama qildilar va hamkorlikni yanada mustahkamlash to’g’risida kelishib oldilar. Natijada 4 yil muddatga 6,2 million dollarlik grant bitimi imzolandi. Mablag’lar O’zbekistonning Jizzax viloyatida chiqindilarni qayta ishlash zavodini qurishga yo’naltiriladi.
Loyiha mahalliy poligonni melioratsiya qilish, 300 ming kub metr hajmdagi chiqindilarni yig’ish, poligonni tuproq bilan to’ldirish va piroliz yordamida poligon gazini yoqishni nazarda tutadi. Shuningdek, chiqindilarni energiya manbai sifatida ishlatishga va mintaqadagi ekologik vaziyatni yaxshilashga imkon beradigan elektr energiyasini ishlab chiqarish uskunalari o’rnatiladi.

Корейская корпорация построит мусороперерабатывающий завод в Джизакской области
Делегация из Узбекистана, возглавляемая заместителем министра экологии Искандаром Кутбиддиновым, посетила Сеул. Основной целью визита стало обсуждение сотрудничества в области переработки отходов с южнокорейскими компаниями.
В ходе визита делегация ознакомилась с деятельностью предприятий, использующих отходы для получения «зелёной» энергии через их сжигание, что является одной из передовых технологий в сфере экологической энергетики.
Кутбиддинов также провёл встречу с председателем Корейской экологической корпорации (K-eco) Б.Аном, где стороны обсудили вопросы экологической безопасности и договорились о дальнейшем укреплении сотрудничества. В результате было подписано грантовое соглашение сроком на 4 года на сумму 6,2 млн долларов. Средства будут направлены на строительство мусороперерабатывающего завода в Джизакской области Узбекистана.
Проект предусматривает рекультивацию местного полигона, сбор отходов объёмом 300 тысяч кубометров, засыпку свалки грунтом и сжигание свалочного газа с помощью пиролиза. Также будет установлено оборудование для производства электроэнергии, что позволит использовать отходы как источник энергии и улучшить экологическую ситуацию в регионе.