O‘zbekiston Orxus konvensiyasiga qo‘shildi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining yig‘ilishida O‘zbekistonning Orxus konvensiyasiga qo‘shilishi to‘g‘risidagi qonun qabul qilindi. Mazkur hujjat fuqarolarning qulay atrof-muhitga bo‘lgan huquqlarini ta’minlash, ekologik ma’lumotlardan foydalanish, atrof-muhit bilan bog‘liq masalalar yuzasidan qarorlar qabul qilishda ishtirok etish va odil sudlovga ega bo‘lish imkoniyatini yaratishga qaratilgan.
BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi homiyligida ishlab chiqilgan Orxus konvensiyasi 2001-yildan beri amalga oshirilib kelinmoqda. Hozirgi kunda unga 46 ta davlat a’zo hisoblanadi. Konvensiyaning asosiy tamoyillari fuqarolarga ekologik ma’lumotlarni taqdim etish, ularning tabiatga ta’sir ko‘rsatadigan hujjatlarni tayyorlashda ishtirokini ta’minlash, shuningdek, qonunbuzarliklar yuz berganda sudga murojaat qilish huquqini o‘z ichiga oladi.
Ushbu qonunning qabul qilinishi Prezident farmonlari va qarorlari bilan mustahkamlangan O‘zbekistonning 2030-yilgacha bo‘lgan ekologik strategiyasiga asoslangan. Bundan tashqari, hujjatda BMT tavsiyalari va mamlakatning yangilangan Konstitutsiyasi qoidalari inobatga olingan bo‘lib, unda qulay muhitga ega bo‘lish huquqi kafolatlangan.
Mutaxassislarning fikricha, konvensiyaga qo‘shilish O‘zbekistonga barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda ko‘maklashadi, xalqaro hamkorlikni mustahkamlaydi va ekologik grantlardan foydalanish imkoniyatini yaratadi.

Узбекистан присоединился к Орхусской конвенции
На заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса был принят закон о присоединении Узбекистана к Орхусской конвенции. Документ направлен на обеспечение права граждан на благоприятную окружающую среду, доступ к экологической информации, участие в принятии решений и правосудии по вопросам, связанным с окружающей средой.
Орхусская конвенция, разработанная под эгидой Европейской экономической комиссии ООН, действует с 2001 года. На сегодня её участниками являются 46 стран. Основные принципы конвенции включают предоставление экологической информации гражданам, их участие в подготовке документов, связанных с воздействием на природу, а также право обращаться в суд при нарушениях.
Принятие закона основано на экологической стратегии Узбекистана до 2030 года, закреплённой указами и постановлениями Президента. Также документ учитывает рекомендации ООН и положения обновлённой Конституции страны, где гарантировано право на благоприятную среду.
Эксперты считают, что присоединение к конвенции поможет Узбекистану в достижении целей устойчивого развития, укрепит международное сотрудничество и откроет доступ к экологическим грантам.