Ekologiya vazirligi uysiz hayvonlar boshpanasida xayriya tadbirini o'tkazdi
Ekologiya vazirligi xodimlari avgust oyining uchinchi shanba kuni nishonlanadigan xalqaro uysiz hayvonlar kuniga bag’ishlangan xayriya tadbirini o’tkazdilar. Aksiya doirasida mutaxassislar mamlakatdagi eng yirik “Hayot” itlar boshpanasiga tashrif buyurishdi. Uning aholisi uchun oziq-ovqat sotib olindi, bu boshpana uchun muhim yordam bo’ldi.
“Hayot” boshpanasi 2018 yilda tashkil etilgan va shu vaqtdan beri uysiz itlarni parvarish qilish bilan shug’ullanadi. Bugungi kunda bu yerda Toshkent viloyatining turli tumanlaridan, masalan, Qibray, Chirchiq, Parkent va boshqalardan olib kelingan 7000 dan ortiq hayvonlar saqlanmoqda.
Aksiya davomida vazirlik xodimlari sterilizatsiya va emlash masalalariga alohida e’tibor berib, boshpanadagi hayvonlar bilan vaqt o’tkazdilar. Ular boshpana rahbariyati bilan hayvonlarni saqlash sharoitlarini yaxshilash bo’yicha chora-tadbirlarni muhokama qildilar va uysiz hayvonlar muammosi to’g’risida aholining xabardorligini oshirishga qaratilgan dasturlarni taklif qildilar.
Bridget Bardo xalqaro jamg’armasi mutaxassislari har yili hayvonlarga tashrif buyurishadi, emlashadi va ularga g’amxo’rlik qilishadi. Bugungi kunda 6000 ga yaqin itlar o’z oilalarini topdilar”, dedi boshpana direktori Iroda Matkarimova.
Butunjahon uysiz hayvonlar kuni uy hayvonlariga insoniy va mas’uliyatli munosabatda bo’lish uchun muhim eslatma bo’lib xizmat qiladi. Shu kuni butun dunyo bo’ylab xayriya tadbirlari, kontsertlar va boshpanalar uchun mablag ’ yig’ishga qaratilgan kim oshdi savdosi o’tkaziladi.

Минэкологии провело благотворительную акцию в приюте для бездомных животных
Сотрудники Министерства экологии провели благотворительную акцию, приуроченную к Международному дню бездомных животных, который отмечается в третью субботу августа. В рамках акции специалисты посетили самый большой в стране приют для собак «Хаёт». Для его обитателей был закуплен корм, что стало важной поддержкой для приюта.
Приют «Хаёт» был основан в 2018 году и с тех пор занимается уходом за бездомными собаками. На сегодняшний день здесь содержится более 7000 животных, привезённых из разных районов Ташкентской области, таких как Кибрайский, Чирчикский, Паркентский и другие.
Во время акции сотрудники министерства провели время с животными в приюте, уделив особое внимание вопросам стерилизации и вакцинации. Они обсудили с руководством приюта меры по улучшению условий содержания животных и предложили программы, направленные на повышение осведомлённости населения о проблеме бездомных животных.
«Ежегодно специалисты Международного фонда „Бриджит Бардо“ посещают, вакцинируют и ухаживают за животными. Сегодня около 6000 собак нашли свои семьи», — рассказала директор приюта Ирода Маткаримова.
Всемирный день бездомных животных служит важным напоминанием о необходимости гуманного и ответственного отношения к питомцам. В этот день по всему миру проходят благотворительные мероприятия, концерты и аукционы, направленные на сбор средств для приютов.