OTB O‘zbekistonga 250 million dollarlik qarz ajratishni ma’qulladi
O‘zbekistonda mamlakat iqlim o‘zgarishiga moslashishi va uni yumshatish bo‘yicha choralarni tezlashtirishga qaratilgan “Iqlimiy o‘tishni jadallashtirish” dasturi amalga oshiriladi.
Mazkur dastur O‘zbekistonning Osiyo taraqqiyot banki (OTB) bilan 2024-2028-yillarga mo‘ljallangan yangi Hamkorlik strategiyasiga mos bo‘lib, unda mamlakatning yashil iqtisodiyotga o‘tishi va iqlim o‘zgarishiga bardoshliligini oshirishga alohida e’tibor qaratilgan.
Loyiha uch asosiy yo‘nalishda amalga oshiriladi: davlat muassasalari va moliyaviy boshqaruvni mustahkamlash, suv va yer resurslari, qishloq xo‘jaligi hamda ijtimoiy himoya sohalarida iqlim o‘zgarishiga bardoshlilikni oshirish, shuningdek, transport va energetika kabi sohalarda past uglerodli iqtisodiyotga o‘tishni qo‘llab-quvvatlash.

АБР одобрил заём в 250 млн долларов Узбекистану
В Узбекистане будет реализована программа «Ускорение климатического перехода», направленная на поддержку страны в адаптации к изменениям климата и ускорении действий по его смягчению.
Программа согласуется с новой Стратегией партнерства Узбекистана с Азиатским банком развития (АБР) на 2024–2028 годы, которая акцентирует внимание на переходе страны к зеленой экономике и улучшении устойчивости к климатическим изменениям.
Проект будет реализовываться в трех ключевых областях: укрепление государственных институтов и управления финансами, повышение устойчивости к изменениям климата в сфере водных и земельных ресурсов, сельском хозяйстве и социальной защите, а также поддержка перехода к низкоуглеродной экономике в таких секторах, как транспорт и энергетика.
Одним из приоритетов программы станет сокращение выбросов парниковых газов на 35% к 2030 году, благодаря развитию возобновляемых источников энергии и улучшению энергоэффективности.