Barqaror qishloq xo‘jaligi va ekologiya sohasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi
O‘zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov hamda Xalqaro sho‘rlangan qishloq xo‘jaligi markazi (ICBA) bosh direktori doktor Tarifa Al Zaabi o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Marosim Abu-Dabida Barqaror rivojlanish haftaligi doirasida o‘tkazildi.
Besh yilga mo‘ljallangan va avtomatik ravishda uch yilga uzaytiriladigan kelishuv bir nechta asosiy yo‘nalishlarni qamrab oladi. Xususan, tomonlar ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan barqaror foydalanish va iqlim o‘zgarishiga moslashish sohalarida tajriba, ma’lumot va texnologiyalar almashishga kelishib oldilar. Shuningdek, barqaror qishloq xo‘jaligi bo‘yicha loyihalarni birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirish, hamda O‘zbekistonda iqlimga chidamli amaliyotlarni joriy etish rejalashtirilmoqda.
Memorandum, shuningdek, o‘quv tadbirlarini tashkil etish, ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash va ICBA hamda O‘zbekistondagi tadqiqot tashkilotlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashni nazarda tutadi. Qishloq xo‘jaligi va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida ayollarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan dasturlarni rivojlantirish hamkorlikning muhim qismi bo‘ladi.
Bundan tashqari, tomonlar O‘zbekistonda ICBA vakolatxonasini ochish jarayonini tezlashtirish bo‘yicha kelishuvga erishdilar. Ilgari Aziz Abduhakimov va doktor Tarifa Al Zaabi O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Mintaqaviy genetik resurslar bankini tashkil etish tashabbusini muhokama qilgan, shuningdek, «Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot yili» deb e’lon qilingan 2025-yilda hamkorlikni kuchaytirish to‘g‘risida kelishib olgan edilar.

Подписан меморандум о сотрудничестве в области устойчивого сельского хозяйства и экологии
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиз Абдухакимов и генеральный директор Международного центра био-засоленного земледелия (ICBA) д-р Тарифа Аль Зааби подписали меморандум о сотрудничестве. Церемония состоялась в рамках Недели устойчивого развития в Абу-Даби.
Соглашение, рассчитанное на пять лет с автоматическим продлением на три года, охватывает несколько ключевых направлений. В частности, стороны договорились обмениваться опытом, информацией и технологиями в области экологии, охраны окружающей среды, устойчивого использования природных ресурсов и адаптации к изменению климата. Также планируется совместная разработка и реализация проектов по устойчивому сельскому хозяйству, а также применение климатически устойчивых практик в Узбекистане.
Меморандум также предусматривает организацию обучающих мероприятий, поддержку научных исследований и укрепление партнерства между ICBA и исследовательскими организациями Узбекистана. Важной частью сотрудничества станет развитие программ, направленных на расширение прав и возможностей женщин в сельском хозяйстве и сфере охраны окружающей среды.
Кроме того, стороны договорились ускорить процесс открытия представительства ICBA в Узбекистане. Ранее Азиз Абдухакимов и д-р Тарифа Аль Зааби обсудили инициативу президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по созданию Регионального банка генетических ресурсов, а также договорились об усилении сотрудничества в 2025 году, объявленном «Годом охраны окружающей среды и зелёной экономики».