O‘zbekistonda qariyb 3 mingta mikroGES qurish bo‘yicha katta dastur boshlanmoqda
Yangi stansiyalarning umumiy o‘rnatilgan quvvati 164 MVt bo‘lishi, yillik elektr energiyasi ishlab chiqarish esa 500 million kVt·soatga yetishi kutilmoqda. Dasturning amalga oshirilishi butun mamlakat bo‘ylab qo‘shimcha 280 ming kishini elektr energiyasi bilan ta’minlash imkonini beradi.
Qurilish davrida 1200 nafar ishchi ish bilan ta’minlanadi, loyiha ishga tushgandan so‘ng esa 520 ta doimiy ish o‘rni yaratiladi.
Loyiha bevosita energiya ta’minotidan tashqari, ekologik foyda ham keltiradi. An’anaviy energiya manbalarini almashtirish hisobiga yillik tabiiy gaz iste’molini 151 million kub metrga qisqartirish rejalashtirilgan bo‘lib, bu o‘z navbatida karbonat angidrid chiqindilarini 251 ming tonnaga kamaytirishga olib keladi.
MikroGESlar qurilishi deyarli 3 mingta hududda, jumladan, mavjud sug‘orish tizimlari salohiyatidan foydalangan holda tashkil etiladi. Loyihalarni amalga oshirish bilan xususiy tadbirkorlar shug‘ullanadi, ularga namunaviy loyihalar taklif etiladi. Qurilish uchun yer uchastkalari keyinchalik uzaytirish imkoniyati bilan 20 yillik ijara shartlari asosida onlayn-kimoshdi savdosi orqali ajratiladi.
Eng ko‘p mikro GESlar Andijon (763 ta), Surxondaryo (300 ta) va Qashqadaryo (269 ta) viloyatlarida qurilishi rejalashtirilgan. Hatto Toshkent shahrida ham 12 ta shunday inshoot barpo etilishi ko‘zda tutilgan.

Узбекистан запускает масштабную программу строительства почти 3000 микроГЭС
Правительство Узбекистана утвердило амбициозный план по развитию малой гидроэнергетики: в 2025-2026 годах в стране построят 2983 микроГЭС. Соответствующее постановление президент Шавкат Мирзиёев подписал 28 марта.
Ожидается, что общая установленная мощность новых станций составит 164 МВт, а годовая выработка электроэнергии достигнет 500 миллионов кВт·ч. Реализация программы позволит обеспечить электроэнергией дополнительно 280 тысяч человек по всей стране.
- На период строительства будут трудоустроены 1200 рабочих, а после запуска проекта создадут 520 постоянных рабочих мест.
Помимо прямого энергоснабжения, проект несет и экологические выгоды. За счет замещения традиционных источников энергии планируется сократить годовое потребление природного газа на 151 миллион кубометров, что, в свою очередь, приведет к снижению выбросов углекислого газа на 251 тысячу тонн.
Строительство микроГЭС будет организовано на почти 3000 участках, в том числе с использованием потенциала существующих ирригационных систем. Реализацией проектов займутся частные предприниматели, которым будут предложены типовые проекты. Земельные участки под строительство будут выделяться через онлайн-аукционы на условиях аренды сроком на 20 лет с возможностью последующего продления.
Наибольшее количество микроГЭС планируется построить в Андижанской (763), Сурхандарьинской (300) и Кашкадарьинской (269) областях. Даже в Ташкенте предусмотрено создание 12 таких объектов.
Для финансирования программы планируется привлечь кредит Всемирного банка в размере 150 миллионов долларов США.