O'zbekistonda "Yashilxon"ekologik loyihasi ishga tushirildi
Toshkentda "Yashilxon" loyihasini ishga tushirishga bag’ishlangan seminar bo’lib o’tdi. Tadbir ekologiya vazirligi tomonidan BMTning taraqqiyot dasturi, BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi va BMTning qochqinlar bo’yicha oliy komissari boshqarmasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Seminarning ochilish marosimida ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov "Yashilxon" loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun bosh rejani ishlab chiqish muhimligini ta’kidladi. Ushbu reja tashabbusni samarali boshqarish va xalqaro tajribani hisobga olgan holda yangi moliyaviy mexanizmlarni rivojlantirishga yordam beradigan strategik yo’l xaritasi bo’ladi, dedi u.
Seminar tashabbus orqali barqaror rivojlanishni rivojlantirishga qaratilgan loyihaning maqsadlari va kutilayotgan natijalarini muhokama qildi. Loyiha rejani ishlab chiqish, innovatsion moliyaviy yechimlarni joriy etish va mahalliy aholi uchun yangi daromad manbalarini yaratishni nazarda tutadi. BMTning O’zbekistondagi doimiy vakili Akiko Fudziya “Yashilxon”ni qo’llab-quvvatlash BMTning O’zbekiston hukumati bilan hamkorligining muhim qismi ekanligini ta’kidladi. U birgalikdagi sa’y-harakatlar mintaqada obodonlashtirish va barqarorlik uchun mos yozuvlar nuqtasini o’rnatishga yordam berishiga ishonch bildirdi, bu global barqarorlik kun tartibiga katta hissa qo’shadi.
Loyiha tashabbusning uzoq muddatli barqarorligini ta’minlash uchun innovatsion yondashuvlardan foydalanishni o’z ichiga oladi. Seminar doirasida Surxondaryo viloyatida o’rmon ekish va yashil maydonlarni tiklash uchun asos bo’ladigan o’simlik pitomniklarini tashkil etish bo’yicha tajriba uchastkalari taqdim etildi. Ekologiya vazirligi vakili Alim Hakimovning so’zlariga ko’ra, bosh rejada turli mintaqalarda qaysi daraxtlarni ekish kerakligi, qaysi o’simliklar mahalliy iqlim sharoiti va tuproqlarga eng mos kelishi ko’rsatilgan.
Bundan tashqari, mutaxassislar shaharlar va cho’l zonalarida obodonlashtirish uchun yomg’ir suvidan foydalanishning innovatsion usullarini muhokama qilishdi. Ishtirokchilar yangi tashabbusni amalga oshirish nafaqat O’zbekistonda, balki mintaqada ham ekologik muammolarni hal etishda muhim qadam bo’lishiga ishonch bildirdilar.

В Узбекистане запустили экологический проект «Яшил Макон»
В Ташкенте прошёл семинар, посвящённый запуску проекта «Яшил Макон». Мероприятие было организовано Министерством экологии в сотрудничестве с Программой развития ООН, Европейской экономической комиссией ООН и Управлением верховного комиссара ООН по делам беженцев.
На открытии семинара министр экологии Азиз Абдухакимов подчеркнул важность разработки генерального плана для успешной реализации проекта «Яшил Макон». По его словам, этот план станет стратегической дорожной картой, которая поможет эффективно управлять инициативой и развивать новые финансовые механизмы с учётом международного опыта.
В рамках семинара обсуждались цели и ожидаемые результаты проекта, направленного на содействие устойчивому развитию через инициативу. Проект предусматривает разработку плана, внедрение инновационных финансовых решений и создание новых источников дохода для местного населения. Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Акико Фудзии отметила, что поддержка «Яшил Макон» является важной частью сотрудничества ООН с правительством Узбекистана. Она выразила уверенность, что совместные усилия помогут установить ориентир для озеленения и устойчивого развития в регионе, что станет значительным вкладом в глобальную повестку дня устойчивого развития.
Проект предполагает использование инновационных подходов для обеспечения долгосрочной устойчивости инициативы. В рамках семинара были представлены пилотные участки для лесонасаждения в Сурхандарьинской области и создания питомников растений, которые станут основой для восстановления зелёных зон. По словам представителя Министерства экологии Олима Хакимова, в генеральном плане будет указано, какие деревья должны быть посажены в разных регионах, какие растения лучше всего подходят для местных климатических условий и почв.
Помимо этого, эксперты обсудили инновационные методы использования дождевой воды для озеленения в городах и пустынных зонах. Участники выразили уверенность, что реализация новой инициативы станет важным шагом в решении экологических проблем не только в Узбекистане, но и в регионе.