O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishni ko‘paytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni tasdiqladi. Tegishli qaror Lex.uz saytida e’lon qilindi.
Meva-sabzavot ekinlarini dala chetlarida, mahalla ko‘chalarida, turar-joy binolari atrofida va tomorqalarda yetishtirish rag‘batlantiriladi. Bu ishlarni tashkil etish O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi zimmasiga yuklanadi. Agentlik fermerlarga urug‘ va ko‘chatlar yetkazib beradi hamda mahsulot eksportini ta’minlaydi.
Agentlik bir yil davomida eksportchilarning ehtiyojlarini o‘rganib, talab, iqlim sharoiti va mahalliy tajribadan kelib chiqqan holda ekin turlarini taklif etadi. 1-fevralgacha ekish prognozlarini tasdiqlash, 15-fevralgacha esa mahsulot xarid qilish uchun urug‘, ko‘chat yetkazib beruvchilar va kompaniyalarni tanlab olish rejalashtirilmoqda.
Dala chetidagi yerlardan samarali foydalanayotgan ishlab chiqaruvchilar bir yilga fitosanitariya sertifikatini bepul olishlari mumkin. Shuningdek, ularga in vitro ko‘chatlarini xarid qilish uchun 50 foizgacha subsidiya (bir donasi uchun 25 ming so‘mgacha) hamda suv ta’minoti uchun nasos va quvurlar o‘rnatishga imtiyozli kreditlar taqdim etiladi.
Kreditlar olti oylik imtiyozli davr bilan bir yil muddatga, Markaziy bankning asosiy stavkasidan 4 foiz yuqori stavkada beriladi.

Агентство начнёт рекомендовать культуры для фермеров
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев утвердил меры по увеличению производства сельскохозяйственной продукции. Соответствующее постановление опубликовано на Lex.uz.
Выращивание плодоовощных культур будет стимулироваться вдоль полей, на улицах махаллей, возле жилых домов и в подсобных хозяйствах. Организацией этих работ займётся Агентство по карантину и защите растений, которое будет поставлять фермерам семена, саженцы и обеспечивать экспорт продукции.
В течение года агентство будет изучать потребности экспортёров и предлагать виды культур, исходя из спроса, климатических условий и местного опыта. К 1 февраля планируется утвердить прогнозы посевов, а до 15 февраля отобрать поставщиков семян, саженцев и компаний для закупки продукции.
Производители, эффективно использующие земли на краях полей, смогут бесплатно получить фитосанитарные сертификаты на 1 год. Также им предоставят субсидии до 50% на закупку саженцев in vitro (до 25 тыс. сумов за единицу) и льготные кредиты на установку насосов и труб для водоснабжения.
Кредиты будут выдаваться сроком на 1 год с шестимесячным льготным периодом, под ставку, превышающую основную ставку ЦБ на 4%.