O‘zbekistonda "Qog‘ozsiz kun" o‘tkaziladi
25-oktyabr kuni O‘zbekistonning barcha hududlarida Ekologiya vazirligi “Qog‘ozsiz kun” eko-aksiyasini o‘tkazadi. Tadbir Xalqaro qog‘ozsiz kuniga bag‘ishlangan bo‘lib, qog‘oz mahsulotlaridan foydalanishni kamaytirish va ulardan oqilona foydalanishga qaratilgan.
Aksiya doirasida daraxtlarni asrash va ulardan tayyorlanadigan qog‘oz iste’molini kamaytirishga alohida e’tibor beriladi. Shuningdek, mebel ishlab chiqarish uchun ikkilamchi xomashyodan foydalanishni ommalashtirish va qog‘ozni zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bilan almashtirish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, tadbirlar davomida qog‘oz ishlab chiqarish uchun xomashyo bazasini rivojlantirish va qog‘oz chiqindilarini qayta ishlashga yo‘naltirilgan aksiyalar o‘tkaziladi. “Xalqaro qog‘ozsiz kun” kampaniyasi 2016 yilda Axborot va tasvirlarni boshqarish uyushmasi (AIIM) tomonidan qog‘ozdan oqilona foydalanish haqidagi xabardorlikni oshirish maqsadida yo‘lga qo‘yilgan.

В Узбекистане пройдёт «День без бумаги»
25 октября во всех регионах Узбекистана Министерство экологии проведёт эко-акцию «День без бумаги». Мероприятие приурочено к Международному дню без бумаги и направлено на сокращение использования бумажной продукции и её рациональное использование.
В рамках акции особое внимание будет уделено сохранению деревьев и уменьшению потребления бумаги, производимой из них. Также планируется популяризировать использование вторичного сырья для производства мебели и замену бумаги современными информационно-коммуникационными технологиями.
Кроме того, в ходе мероприятий будут проведены акции, направленные на развитие сырьевой базы для производства бумаги и вторичную переработку бумажных отходов. Кампания «Международный день без бумаги» была запущена в 2016 году Ассоциацией по управлению информацией и изображениями (AIIM) с целью повышения осведомлённости о рациональном использовании бумаги.