Orolbo'yi muammolarini hal qilish uchun xorijiy mutaxassislar jalb etiladi
Orolbo'yi xalqaro innovatsion markazida O'zbekiston ekologiya vaziri Aziz Abduhakimovning Xitoy, BAA va Yaponiya olimlari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Ishtirokchilar qo'shma loyihalar va mintaqani rivojlantirish rejalarini muhokama qildilar.
Muhokama qilinayotgan tashabbuslar orasida Qoraqalpog'istonda qishloq xo'jaligini yaxshilash loyihasi ham bor, u sho'rlangan tuproqlarda biozemeliyani rivojlantirish xalqaro markazi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Shuningdek, suvdan samarali foydalanish va tuproqning sho'rlanishiga qarshi kurashish bo'yicha Yaponiya loyihasi ko'rib chiqildi.
Mehmonlar Markazning innovatsion loyihalari bilan tanishib," Orol orzusi" ko'rgazmasiga, shuningdek, yashil texnologiyalarni tadqiq etish laboratoriyasiga tashrif buyurishdi. Uchrashuv natijasida tomonlar hamkorlikning yangi yo'nalishlarini aniqladilar.
Shuni ta'kidlash kerakki, orolda tuzga chidamli o'simliklar bilan tajriba ishlari olib borilmoqda va tomchilatib sug'orish tizimi yaratilgan. Xitoylik hamkorlar laboratoriya uskunalarini etkazib berishdi va eksperimental maydonlarga dorivor o'simliklar ekilgan.

К решению проблем Приаралья привлечены иностранные специалисты
В Международном инновационном центре Приаралья прошла встреча министра экологии Узбекистана Азиза Абдухакимова с учёными из Китая, ОАЭ и Японии. Участники обсудили совместные проекты и планы по развитию региона.
Среди обсуждаемых инициатив был проект по улучшению сельского хозяйства в Каракалпакстане, реализуемый в сотрудничестве с Международным центром развития биоземледелия на засолённых почвах. Также рассматривался японский проект по эффективному использованию воды и борьбе с засолением почв.
Гости ознакомились с инновационными проектами центра, посетили выставку «Aral Dream», а также лабораторию по исследованию зелёных технологий. По итогам встречи стороны наметили новые направления для сотрудничества.
Стоит отметить, что в Приаралье уже ведутся экспериментальные работы с устойчивыми к соли растениями, и создана система капельного орошения. Китайские партнёры поставили оборудование для лабораторий, и на экспериментальных участках были посажены лекарственные растения.