Ekologiya ustuvor: Jahon banki va O‘zbekiston hamkorlikni kengaytirmoqda
Toshkentda ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Jahon bankining atrof-muhit, tabiiy ofatlar xavfini boshqarish va yer resurslarini barqaror rivojlantirish masalalari bo‘yicha global direktori Sameh Vahba bilan uchrashdi. Tomonlar ekologiya sohasidagi hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini, xususan, havo ifloslanishini nazorat qilish, landshaftlarni tiklash va sug‘orishga sarmoya kiritish masalalarini muhokama qildilar.
Muloqotning asosiy yo‘nalishlaridan biri Jahon banki strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan RESILAND loyihasi bo‘ldi. Bu loyiha Markaziy Osiyoda yerlarning emirilishi, cho‘llanish va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashga qaratilgan. Tashabbus doirasida ekotizimlarni tiklash, ekoturizmni rivojlantirish va farovonligi atrof-muhit holatiga bevosita bog‘liq bo‘lgan mahalliy jamoalarni qo‘llab-quvvatlash rejalashtirilgan.
Muzokaralar davomida Sameh Vahba Jahon bankining Ekologiya vazirligi bilan hamkorlikda tayyorlangan “Toshkent shahrida havo sifatini baholash” va “O‘zbekistonda havo sifatini boshqarishni takomillashtirish yo‘l xaritasi” hisobotlarini taqdim etdi. Jahon banki atmosfera havosini kuzatish va yaxshilash bo‘yicha hamkorlikni kengaytirishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidentining 2025-yilni “Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot yili” deb e’lon qilish tashabbusi ham taqdim etildi. Uning doirasida yirik tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan: Samarqand iqlim forumi (4-5 aprel), “Eco Expo” xalqaro ekologik texnologiyalar ko‘rgazmasi (3-5 iyun) va Yovvoyi fauna va flora turlarining xalqaro savdosi to‘g‘risidagi konvensiya ishtirokchilarining 20-konferensiyasi (CITES SOR20, 24-noyabr — 5-dekabr).

Приоритетным направлением сотрудничества Всемирного банка и Узбекистана станет экология
В Ташкенте состоялась встреча министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиза Абдухакимова с глобальным директором Всемирного банка по вопросам окружающей среды, управления рисками бедствий и устойчивого развития земельных ресурсов Самехом Вахба. Стороны обсудили возможности расширения сотрудничества в области экологии, в частности, в вопросах контроля загрязнения воздуха, ландшафтного восстановления и инвестиций в ирригацию.
Одним из ключевых направлений диалога стал проект RESILAND, реализуемый в рамках стратегии Всемирного банка. Он направлен на борьбу с деградацией земель, опустыниванием и изменением климата в Центральной Азии. В рамках инициативы планируется восстановление экосистем, развитие экотуризма и поддержка местных сообществ, чьё благополучие напрямую зависит от состояния окружающей среды.
Во время переговоров Самех Вахба представил доклады Всемирного банка «Оценка качества воздуха в г. Ташкенте» и «Дорожная карта совершенствования управления качеством воздуха в Узбекистане», подготовленные совместно с министерством экологии. Всемирный банк выразил готовность расширять сотрудничество по мониторингу и улучшению атмосферного воздуха.
На встрече также была представлена инициатива Президента Узбекистана о провозглашении 2025 года «Годом охраны окружающей среды и зелёной экономики». В её рамках уже запланированы крупные мероприятия: Самаркандский климатический форум (4–5 апреля), Международная выставка экологических технологий «Eco Expo» (3–5 июня) и 20-я Конференция сторон Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры (CITES СОР20, 24 ноября — 5 декабря).
По итогам встречи стороны выразили готовность к дальнейшей совместной работе в сфере охраны окружающей среды и приняли решение о разработке новых проектов, направленных на восстановление природных ресурсов страны.