Oʻzbekistonda avtomobillar havoni ifloslantirish darajasi boʻyicha tekshirilmoqda.
Toshkentda “Toza havo” oyining ikkinchi bosqichi davom etmoqda, bu bosqich transport vositalarining ekologik standartlarga mosligini tekshirishga bagʻishlangan. Tadbirlar havo tozaligini ta’minlash va atmosfera havosini muhofaza qilish hamda ekologik nazorat toʻgʻrisidagi qonunlarga rioya qilish uchun oʻtkazilmoqda.
Ikkinchi bosqich doirasida, 10-sentabrdan 10-oktabrgacha markaziy koʻchalarda va yoʻl-patrul punktlarida avtomobillar tekshirilmoqda. Maxsus uskunalar yordamida avtomobillardan chiqayotgan zararli gazlar darajasi oʻlchanadi. Agar transport vositasi ekologik me’yorlarga mos kelmasa, haydovchiga uni nosozliklar bartaraf etilmaguncha foydalanish taqiqlanadi.
Birinci bosqichda, aprel-may oylarida 205 mingdan ortiq avtomobil tekshirilgan edi. Ikkinchi bosqich davomida esa 167 mingdan ortiq avtomobil koʻzdan kechirilgan. Ushbu tekshiruvlar natijasida atmosferaga 82 tonnadan ziyod zararli moddalar chiqarilishining oldi olindi. Shuningdek, ekologik me’yorlarni buzgan haydovchilarga ma’muriy jarimalar tayinlanishi mumkin.
Ekologiya vazirligi ma’lumotlariga koʻra, poytaxt aholisi uchun xavfsiz ekologik muhitni ta’minlash maqsadida havo holatini nazorat qilish boʻyicha tadbirlar davom etmoqda.

В Узбекистане проверяют машины на уровень загрязнения воздуха
В Ташкенте проходит второй этап месяца «Чистый воздух», который посвящён проверке транспортных средств на соответствие экологическим стандартам. Мероприятия проводятся для обеспечения чистоты воздуха и соблюдения законов об охране атмосферного воздуха и экологическом контроле.
В рамках второго этапа, который длится с 10 сентября по 10 октября, проверяются автомобили на центральных улицах и дорожно-патрульных пунктах. Специальное оборудование измеряет уровень вредных газов, выбрасываемых автомобилями. Если транспортное средство не соответствует экологическим нормам, водителю запрещается его использовать до устранения неисправностей.
На первом этапе, который проходил с апреля по май, проверили более 205 тысяч автомобилей. Во время второго этапа уже обследовано более 167 тысяч машин. Благодаря этим проверкам удалось предотвратить выброс в атмосферу более 82 тонн загрязняющих веществ. Также водителям, которые нарушают экологические нормы, могут быть назначены административные штрафы.
Как сообщает Минэкологии, мероприятия по контролю за состоянием воздуха продолжаются, чтобы обеспечить безопасную экологическую обстановку для жителей столицы.