"Muzliklardan fermer xo'jaliklariga" loyihasi Bokudagi COP-29 ko'rgazmasida namoyish etiladi
O’zbekiston ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov va Osiyo taraqqiyot banki (OTB) iqlim o’zgarishi masalalari bo’yicha katta maslahatchisi Uorren Evans o’rtasida uchrashuv bo’lib o’tdi. Ular “muzliklardan fermalarga” (G2F) loyihasini va uni iqlim bo’yicha xalqaro konferentsiyada (COP-29) taqdim etish imkoniyatini muhokama qilishdi.
G2f loyihasi yashil iqlim fondidan 1,5 million AQSh dollari miqdorida mablag ’ oldi. Ushbu tashabbus turizm va iqtisodiyotning boshqa sohalari uchun salohiyatga ega bo’lgan tog’li qishloqlarni barqaror rivojlantirishga qaratilgan. OTB shuningdek, iqlim migratsiyasi bilan bog’liq va O’zbekistondagi 9500 dan ortiq mahallalarga ta’sir ko’rsatadigan loyihani muhokama qiladi.
Abduhakimov OTB bilan hamkorlik va mintaqaviy hamkorlik markaziy Osiyodagi iqlim muammolarini hal qilishda muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi. Uning ta’kidlashicha, iqlim o’zgarishi hammaga ta’sir qiladi, natijada suv tanqisligi, hosildorlik va daromad kamayadi va birgalikda harakat qilishga chaqirdi.
Janob Evans iqlim o’zgarishi bo’yicha O’zbekistondagi islohotlarni, masalan, iqlim kengashini tashkil etish va ekologiya sohasida mutaxassislar tayyorlash uchun yashil universitetni ochishni yuqori baholadi. OTB iqlim o’zgarishi bo’yicha kurslarni ishlab chiqishda va Green University-da ishlash uchun mutaxassislarni jalb qilishda yordam berishga tayyorligini bildirdi.

Проект «От ледников к фермам» будет представлен на COP-29 в Баку
Прошла встреча между министром экологии Узбекистана Азизом Абдухакимовым и старшим советником по вопросам изменения климата Азиатского банка развития (АБР) Уорреном Эвансом. Они обсудили проект «От ледников к фермам» (G2F) и возможность его представления на международной конференции по вопросам климата (COP-29).
Проект G2F получил финансирование в размере 1,5 миллиона долларов США от Зелёного климатического фонда. Инициатива направлена на устойчивое развитие горных деревень с потенциалом для туризма и других сфер экономики. АБР также обсуждает проект, связанный с климатической миграцией и затрагивающий более 9500 махаллей в Узбекистане.
Абдухакимов подчеркнул, что сотрудничество с АБР и региональное взаимодействие важны для решения климатических проблем в Центральной Азии. Он отметил, что изменение климата затрагивает всех, приводя к нехватке воды, снижению урожайности и доходов, и призвал к совместным действиям.
Господин Эванс высоко оценил реформы в Узбекистане по изменению климата, такие как создание Климатического совета и открытие Green University для подготовки специалистов в области экологии. АБР выразил готовность помочь в разработке курсов по изменению климата и привлечении экспертов для работы в Green University.