O‘zbekistonda sayroqi qushlarni noqonuniy olib kirishga urinish to‘xtatildi
Toshkent viloyatidagi nazorat-o‘tkazish punktida 40 ta oq boshli chittak (sedogolovыy shchegol)ni zaruriy hujjatlarsiz mamlakatga olib kirmoqchi bo‘lgan fuqaro ushlandi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi “G‘ishtko‘prik” chegara bojxona posti orqali sayroqi qushlarni noqonuniy olib kirishga urinish to‘xtatilgani haqida ma’lum qildi.
Ekologiya vazirligi davlat inspektorlari bojxona postidagi vaziyatni tekshirib, qushlarga tegishli ruxsatnomalar berilmagani aniqlanganini ta’kidlashdi. Chittaklar olib qo‘yildi va yovvoyi tabiatga qo‘yib yuborildi.

В Узбекистане пресечена попытка незаконного ввоза певчих птиц
На посту в Ташкентской области был задержан гражданин, который пытался ввезти в страну 40 седоголовых щеглов без необходимых документов.
В Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата сообщили о задержании попытки незаконного ввоза певчих птиц через пограничный таможенный пост «Гишткуприк».
Государственные инспекторы Министерства экологии, проверив ситуацию на таможенном посту, установили, что на птиц не было предоставлено соответствующих разрешений. Щеглов изъяли и выпустили в дикую природу.