O‘zbekistonda qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklar ekilishi boshlanadi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Eko-turizm va ovchilikni rivojlantirish departamenti hamda “DJIDALI” MChJ Dalvarzin o‘rmon va ovchilik xo‘jaligida matbuot-turini tashkil etdi. Tadbir davomida nemis mutaxassisi Detlef Xaynrixs qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklarni ekish bo‘yicha amaliy seminar o‘tkazdi.
Xaynrixs so‘nggi uch yil davomida hududning tuproq va iqlim sharoitlarini o‘rganganini ta’kidladi. U hududga lox va ituzum kabi qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklarni ekishni boshladi. Mutaxassis daraxtlarning qaysi turlari hududda ekilishi bo‘yicha yakuniy qaror tajriba natijalariga ko‘ra qabul qilinishini ma’lum qildi.
Shuningdek, Xaynrixs hududda avval o‘sgan, ammo yo‘qolib ketgan kulrang tolni qayta tiklash rejalari haqida gapirdi. Ushbu daraxt mahalliy iqlim sharoitiga mos va tuproq uchun qulay hisoblanadi.
Tadbir davomida 11 turdagi daraxtlarning 665 tup ko‘chati, jumladan, chinor, tol, eman va boshqalar ekildi. Bundan tashqari, qora yong‘oq va sen yong‘og‘i kabi daraxtlarning olti kilogramm urug‘i ekildi.
Dalvarzin o‘rmon va ovchilik xo‘jaligi 5 360 gektar maydonni egallaydi. Hududda qamish, bedana, sho‘ra kabi turli o‘simliklar o‘sadi. Bu yerda cho‘chqalar, quyonlar, tulkilar, bo‘rilar, qoplonlar, to‘qay mushuklari va qirg‘ovul hamda yovvoyi kaptar kabi ko‘plab qushlar yashaydi.

В Узбекистане начнут высаживать засухоустойчивые растения
Департамент развития экотуризма и охоты при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с ООО «DJIDALI» организовал пресс-тур в Далварзинское лесоохотничье хозяйство. На мероприятии немецкий специалист Детлеф Хайнрихс провел практическую демонстрацию по посадке засухоустойчивых растений.
Хайнрихс рассказал, что в течение последних трех лет изучал почву и климатические условия района, а теперь начал сажать растения, которые устойчивы к засухе. Среди них — лох и шиповник. Эксперт отметил, что окончательное решение о том, какие деревья будут высажены, примут по результатам экспериментов.
Он также сообщил, что на участке планируется вернуть тополь сизый, который когда-то был высажен здесь, но исчез. Это дерево хорошо переносит местный климат и подходит для почвы.
В рамках мероприятия было высажено 665 деревьев 11 видов, включая клён, тополь, дуб и другие. Также было посажено шесть кг семян деревьев, таких как орех чёрный и орех сен.
Далварзинское лесоохотничье хозяйство занимает площадь 5 360 гектаров, на которой растут различные растения, такие как тростник и солодка. Здесь также обитают кабаны, зайцы, лисицы, волки, барсуки, тугайные кошки и множество птиц, включая фазанов и диких голубей.