Toshkent tumanida issiqxonalarda tekshiruvlar o‘tkazildi
Toshkent tumanida Ekologiya vazirligi va Bosh prokuratura hamkorligida o‘tkazilgan yig‘ilishda atmosferaga ifloslovchi gazlarning chiqarilishining oshib ketish sabablarini aniqlash va havoning ifloslanishini kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Tadbirkorlarga issiqxonalarda filtrlarni o‘rnatish zarurligi tushuntirildi va agar havoning zararli gazlar bilan ifloslanishi aniqlansa, qonuniy choralar ko‘rilishi ogohlantirildi. Toshkent tumanida o‘tkazilgan tadqiqotlar ifloslovchi moddalar darajasining oshishining sabablarini aniqlashga qaratilgan bo‘lib, aholining salomatligini himoya qilishga yo‘naltirilgan. Mobil laboratoriya yordamida o‘tkazilgan monitoring davomida Toshkent shahriga yaqin bo‘lgan Toshkent halqa yo‘li bo‘ylab o‘n to‘qqizta nuqtadan olingan ma’lumotlar tahlil qilindi. Aniqlanganidek, ba’zi hududlarda ifloslanish darajasi me’yorlardan ancha oshgan.
Eng ko‘p e’tibor yuqori ifloslanish darajasiga ega bo‘lgan Xasanboy guzari, Avliyoota va boshqa tumanlardagi 38 ta issiqxonaga qaratildi. Tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan ishlarda issiqxonalarda isitish uchun shinalar, polietilen va parranda go‘ngi kabi zararli moddalarni ishlatishni oldini olish bo‘yicha profilaktik tadbirlar o‘tkazildi. Shuningdek, chiqindilarni tozalash uchun havoga gaz va changni tozalovchi filtrlari o‘rnatishni tavsiya etildi.
Tekshiruvlar natijasida, 26 ta issiqxonada qozonxona uchun ko‘mir, uchta issiqxonada esa tabiiy gaz ishlatilishi aniqlangan. Barcha issiqxonalarning faqat olti tasi ekologik xulosa olgan, yettita issiqxona esa filtrlar bilan jihozlangan.
Tekshiruvlar yakunida issiqxonalar rahbarlaridan uch nafari chiqindi tizimlaridan noto‘g‘ri foydalanish uchun jarimaga tortildi, to‘qqizta egalari sudga murojaat qilindi, 29 ta issiqxona esa tozalash qurilmalarini o‘rnatmasa, qonuniy choralar ko‘rilishi haqida ogohlantirildi.

В Ташкентском районе провели проверки теплиц
В хокимияте Ташкентского района прошло совещание, организованное совместно с Министерством экологии и Генеральной прокуратурой. На встрече обсуждались меры по снижению уровня загрязнения атмосферного воздуха и выявлению причин превышения нормы выбросов загрязняющих газов в Ташкентском районе.
Предпринимателям разъяснили необходимость установки фильтров в теплицах, предупредив, что в случае загрязнения воздуха вредными газами будут приняты правовые меры. Исследования, проведённые на территории Ташкентского района, выявили причины превышения уровня загрязняющих веществ и направлены на защиту здоровья населения. В ходе мониторинга, проведённого с помощью передвижной лаборатории, были проанализированы данные с девяти точек вдоль Ташкентской кольцевой дороги, которая проходит рядом с городом Ташкентом. Выяснилось, что в некоторых районах уровень загрязнения значительно превышает допустимые нормы.
Особое внимание было уделено 38 теплицам в районах с высоким уровнем загрязнения, таких как Хасанбой гузари, Авлиёота и других. В ходе работы с предпринимателями, была проведена профилактика, направленная на предотвращение использования вредных веществ, таких как шины, целлофан и птичий помет, для отопления теплиц. Также рекомендовалось установить пылегазоочистительные фильтры на вытяжных системах.
По итогам проверки оказалось, что в 26 теплицах используется уголь для отопления, а в трёх — природный газ. Из всех теплиц только шесть имеют экологическое заключение, а семь оснащены фильтрами.
По результатам проверки три руководителя теплиц были оштрафованы за нарушение правил использования вытяжных систем, девять владельцев получили иски в суд, а 29 теплиц предупредили о возможных юридических мерах, если они не установят необходимые очистные устройства.