Minekologiya Navoi va Buxoro viloyatlarida saxaulning kesilishi holatlarini aniqladi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o’zgarishi vazirligi, Navoi va Buxoro viloyatlari ekologiya boshqarmalari bilan hamkorlikda navbatdagi nazorat reydi o’tkazdi.
Reyd davomida ikki fuqaroning, R.E. va K.F., “Shalxar” qishlog’idan Uchquduq tumanidagi cho’l hududidan saxaul butalarini “UAZ” avtomobilida olib chiqayotgani aniqlangan. Ushbu harakatlar tabiiy resurslarga 10 million 500 ming so’m zarar yetkazdi.
Ushbu holat bo’yicha huquqbuzarlarga nisbatan ma’muriy protokol tuzilib, 18 million 750 ming so’m miqdorida jarima solindi va zarar uchun 29 million 250 ming so’m kompensatsiya belgilandi.
Shuningdek, reyd davomida Buxoro viloyatining Alat tumanida saxaulga zarar yetkazish holatlari aniqlangan. Huquqbuzarlarga 14 million 625 ming so’m jarima solindi.
Joriy yilning oktyabr oyidan boshlab, Navoi viloyati ekologiya boshqarmasi saxaulga yetkazilgan zarar bilan bog’liq beshta holatni qayd etdi. Barcha ushbu holatlar bo’yicha ma’muriy protokollar tuzilib, jarimalar umumiy 46 million 875 ming so’mni tashkil etdi, zarar esa jami 31 million 500 ming so’mga yetdi.

Минэкологии выявило случаи вырубки саксаула в Навоийской и Бухарской областях
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с управлением экологии Навоийской и Бухарской областей провели очередной контрольный рейд.
В ходе рейда было установлено, что два гражданина, Р.Е. и К.Ф., вывозили кусты саксаула с пустынной местности аула «Шалхар» в Учкудукском районе на автомобиле «УАЗ». Эти действия нанесли ущерб природе на сумму 10 млн 500 тысяч сумов.
По данному факту в отношении нарушителей был составлен административный протокол и наложен штраф в размере 18 млн 750 тысяч сумов, а также назначена компенсация ущерба в размере 29 млн 250 тысяч сумов.
Кроме того, в ходе рейда в Алатском районе Бухарской области были выявлены случаи повреждения саксаула. Нарушителям были назначены штрафы на сумму 14 млн 625 тысяч сумов.
С начала октября этого года Управлением экологии Навоийской области было зафиксировано пять случаев ущерба саксаулу, по всем этим фактам составлены административные протоколы. Сумма штрафов по этим делам составила 46 млн 875 тысяч сумов, а общий ущерб достиг 31 млн 500 тысяч сумов.