O'zbekistonda o'simlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilish kuchaytiriladi
Deputatlar birinchi o’qishda hayvonot va o’simlik dunyosini muhofaza qilishni kuchaytirishga qaratilgan qonun loyihasini ko’rib chiqdilar. Qonun loyihasi tabiiy resurslardan foydalanish qoidalarini buzganlik uchun javobgarlikni oshirish, ov va baliq ovlash bilan bog’liq huquqiy bo’shliqlarni bartaraf etish maqsadida ishlab chiqilgan.
Bugungi kunda mamlakatda atrof-muhitni muhofaza qilish va biologik xilma-xillikni saqlash bo’yicha faol ishlar olib borilmoqda. Biroq, elektr toki, portlovchi moddalar va kimyoviy moddalar kabi taqiqlangan usullardan foydalangan holda ov qilish va baliq ovlash holatlari tez-tez uchraydi. Ushbu qonunbuzarliklarga qarshi kurashish uchun qonun loyihasi Jinoyat kodeksi va ma’muriy javobgarlik to’g’risidagi Kodeksga o’zgartirishlar kiritadi.
Tabiiy resurslardan noqonuniy foydalanganlik uchun jazolarni kuchaytirish, shuningdek kimyoviy yoki biologik vositalar yordamida o’simliklarga qasddan zarar yetkazganlik uchun javobgarlikni belgilash taklif etiladi. Bundan tashqari, loyiha atrof-muhit inspektorlarining ishlashiga to’sqinlik qilish uchun javobgarlikni kuchaytiradi.
Deputatlarning fikriga ko’ra, ushbu qonun loyihasining qabul qilinishi tabiatni muhofaza qilish samaradorligini oshiradi va mamlakatda ekologik me’yorlarga rioya etilishini nazorat qilishni yaxshilaydi.

В Узбекистане усилят охрану растительного и животного мира
Депутаты в первом чтении рассмотрели законопроект, направленный на усиление охраны животного и растительного мира. Проект закона разработан с целью повысить ответственность за нарушение правил использования природных ресурсов и устранить правовые пробелы, связанные с охотой и рыболовством.
На сегодняшний день в стране активно ведётся работа по охране окружающей среды и сохранению биоразнообразия. Однако участились случаи охоты и рыболовства с использованием запрещённых методов, таких как электрический ток, взрывчатые вещества и химикаты. Для борьбы с этими нарушениями законопроект вносит изменения в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности.
Предлагается ужесточить наказания за незаконное использование природных ресурсов, а также установить ответственность за умышленное повреждение растений с использованием химических или биологических средств. Кроме того, проектом усиливается ответственность за воспрепятствование работе экологических инспекторов.
Принятие этого законопроекта, по мнению депутатов, позволит повысить эффективность охраны природы и улучшить контроль за соблюдением экологических норм в стране.