Ozarbayjon delegatsiyasi O‘zbekiston Ekologiya vazirligini tashrif buyurdi
Delegatsiya tarkibiga Ozarbayjon Ekologiya vazirligining matbuot kotibi Irada Ibrohimova, OAV rivojlantirish agentligi aloqa bo‘limi rahbari Saida Safiyeva hamda TEBIB uyushmasining jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi rahbari Zamira Adilova kirdi.
Delegatsiya uchun taqdimot tashkil etildi, unda axborot xizmati va media markazining faoliyati batafsil tushuntirildi. O‘zbekiston Ekologiya vazirligi vakillari kontent yaratish, OAV bilan aloqalar o‘rnatish, press-tur, matbuot anjumani va brifinglarni tashkil etish jarayonlarini ko‘rsatdilar. Xususan, xorijiy, jumladan, ozarbayjonlik OAV bilan hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi. Ozarbayjonlik mehmonlar taqdim etilgan amaliyotlarga katta qiziqish bildirdilar va jamoatchilik bilan ishlash hamda xalqaro axborot hamkorligida tajriba almashish muhimligini ta’kidladilar.
Tashrif Toshkentda bo‘lib o‘tgan birinchi O‘zbekiston-Ozarbayjon media forumining dasturi doirasida amalga oshirildi. Forumning mavzusi raqamli davrda dezinformatsiyaga qarshi kurash bo‘ldi. Tadbir tashkilotchisi O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi bo‘ldi.
Forum davomida O‘zbekistonning Axborot agentligi va Ozarbayjonning OAV rivojlantirish agentligi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Ushbu hujjat ikki davlat o‘rtasida media va axborot sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash uchun asos yaratadi.

Делегация из Азербайджана посетила Минэкологии Узбекистана
В делегацию вошли пресс-секретарь Минэкологии Азербайджана Ирада Ибрагимова, руководитель отдела коммуникаций Агентства развития СМИ Саида Сафиева и руководитель отдела по связям с общественностью ассоциации TEBIB Замира Адилова
Для делегации была организована презентация, в которой подробно рассказали о работе информационной службы и медиа-центра. Представители Министерства экологии Узбекистана продемонстрировали, как создаётся контент, строятся отношения со средствами массовой информации, организуются пресс-туры, пресс-конференции и брифинги. Особое внимание было уделено сотрудничеству с зарубежными СМИ, включая азербайджанские медиа. Гости из Азербайджана выразили большой интерес к представленным практикам и отметили важность обмена опытом в работе с общественностью и международном информационном сотрудничестве.
Визит стал частью программы первого Узбекско-Азербайджанского медиа-форума, который прошёл в Ташкенте. Темой форума стала борьба с дезинформацией в условиях цифровой эпохи. Организатором мероприятия выступило Агентство информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Узбекистана.
Между узбекским Агентством информации и азербайджанским Агентством развития СМИ был подписан меморандум о взаимопонимании. Этот документ создаёт основу для укрепления сотрудничества между двумя странами в области медиа и информации.