O‘zbekiston va Misr ekologiya sohasida o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladi
Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov Misrning rejalashtirish, iqtisodiy rivojlanish va xalqaro hamkorlik vaziri Raniya Al-Mashat bilan uchrashdi. Uchrashuv Toshkentda O‘zbekiston va Misr o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning 7-yig‘ilishi doirasida bo‘lib o‘tdi.
Abduhakimov O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan yirik ekologik loyihalar haqida ma’lumot berdi. Bular orasida ko‘kalamzorlashtirish dasturlari, chang-qum bo‘ronlariga qarshi kurashish va Orolbo‘yi ekotizimini tiklash kabi loyihalar bor. Vazir Misrning Sinay sahrosi da 100 million daraxt ekish loyihasiga qiziqish bildirdi. Shuningdek, u 2025-yilning O‘zbekistonda Atrof-muhitni muhofaza qilish va “yashil” iqtisodiyot yili sifatida e’lon qilinganini ta’kidlab o‘tdi.
Tomonlar 2025-2027 yillarga mo‘ljallangan turizmni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma dastur yaratish masalalarini muhokama qildilar. Mamlakatlar o‘rtasidagi sayyohlik oqimini ko‘paytirish, ekoturizm va milliy merosni targ‘ib qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv davomida ekologiya sohasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Muntazam maslahatlashuvlar o‘tkazish va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish uchun ishchi guruh tuzish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Misr delegatsiyasi, shuningdek, Ekologiya vazirligining vaziyatni kuzatish markaziga tashrif buyurib, atrof-muhit monitoringi tizimi va ekologik qonunbuzarliklarning oldini olish uchun mo‘ljallangan raqamli texnologiyalar bilan tanishdi.

Узбекистан и Египет подписали Меморандум о взаимопонимании в области экологии
Министр экологии Азиз Абдухакимов встретился с министром планирования, экономического развития и международного сотрудничества Египта Ранией Аль-Машат. Встреча состоялась в Ташкенте в рамках 7-го заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству между Узбекистаном и Египтом.
Абдухакимов рассказал о крупных экологических проектах, которые реализуются в Узбекистане по инициативе Президента Шавката Мирзиёева. Среди них — программы озеленения, борьба с пыльно-песчаными бурями и восстановление экосистемы Приаралья. Министр отметил интерес к египетскому проекту по посадке 100 миллионов деревьев в Синайской пустыне. Также он подчеркнул, что 2025 год в Узбекистане объявлен Годом охраны окружающей среды и «зелёной» экономики.
Стороны обсудили создание совместной программы по развитию туризма на 2025–2027 годы. Особое внимание уделено увеличению туристического потока между странами, продвижению экотуризма и национального наследия.
В рамках встречи подписан Меморандум о взаимопонимании в области экологии. Достигнута договорённость о проведении регулярных консультаций и создании рабочей группы для реализации совместных инициатив.
Египетская делегация также посетила Ситуационный центр Министерства экологии, где ознакомилась с системой мониторинга окружающей среды и цифровыми технологиями для предотвращения экологических нарушений.