Ov guvohnomalarini berishning yangi tartibi
2024-yil 1-sentabrdan boshlab ovchilik xo’jaliklari uchun yangi qoidalar amal qila boshlaydi, o’zgarishlar Prezident Farmonida mustahkamlangan. Endi ekologiya vazirligi ov qilish uchun yer berish uchun tashkilotlar va jismoniy shaxslar bilan shartnomalar tuzishi mumkin.
Yangi farmonga ko’ra, ovga faqat ovchilik xo’jaliklari hududlarida ruxsat beriladi. Yerlarni yaratish uchun yuridik va jismoniy shaxslar elektron auksion orqali 49 yilga yer uchastkalarini oladilar. Agar 2 yil ichida yovvoyi tabiatni ko’paytirish uchun zarur infratuzilma qurilmasa, yer ijarasi bekor qilinadi. Auktsion g’oliblari ov qilish uchun atrofdagi hududlardan foydalanish huquqiga ega bo’ladilar. Bundan tashqari, 2024-yil 1-sentyabrdan boshlab ovchilik xo’jaliklari, safari bog’lari va sayyohlik joylari 3 yil davomida mol-mulk va yer solig’ini pasaytirilgan stavkalarda to’laydi.
2024-yil 1-oktabrdan boshlab ov guvohnomasini olishning yangi qoidalari kuchga kiradi: 18 yoshga to’lgan odamlar maxsus kurslarda o’qishlari va 2 yillik guvohnomani olish uchun imtihon topshirishlari kerak.

Новый порядок выдачи охотничьих удостоверений
С 1 сентября 2024 года начнут действовать новые правила для охотничьих хозяйств, изменения закреплены в Указе Президента. Теперь Министерство экологии сможет заключать договоры с организациями и частными лицами на предоставление земель для охоты.
Согласно новому указу, охота будет разрешена только на территориях охотничьих хозяйств. Для создания угодий, юридические и физические лица получат земельные участки на 49 лет через электронный аукцион. Если в течение 2-х лет не будет построена необходимая инфраструктура для разведения диких животных, аренда земли будет расторгнута. Победители аукционов получат право использовать и прилегающие территории для охоты. Кроме того, с 1 сентября 2024 года охотничьи хозяйства, сафари-парки и туристические зоны будут платить налоги на имущество и землю по сниженным ставкам в течение 3-х лет.
С 1 октября 2024 года вступят в силу новые правила получения охотничьего удостоверения: люди, достигшие 18 лет, должны будут пройти обучение на специальных курсах и сдать экзамен, чтобы получить удостоверение на 2 года.