Toshkent viloyatida havo ifloslanishi bo‘yicha tadqiqot o‘tkazildi
Toshkent viloyatida atmosferaga chiqarilayotgan ifloslantiruvchi moddalar me’yoridan oshib ketishining sabablarini aniqlash va havo ifloslanishini kamaytirish choralarini ko‘rishga qaratilgan tadqiqot yakuniga yetkazildi. Davlat ekologiya nazorati inspeksiyasi, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Toshkent shahar va viloyat ekologiya boshqarmalari hamda Milliy gvardiya va ichki ishlar organlari vakillaridan iborat ishchi guruh Zangiota, Qibray va Toshkent tumanlarida, shuningdek Toshkent shahrining bir nechta tumanlarida tahlillar o‘tkazdi.
Havoning ifloslanishini o‘rganish uchun ko‘chma laboratoriyadan foydalanildi. U Eshonguzar qishlog‘idan Toshkent pediatriya tibbiyot institutiga qadar bo‘lgan Toshkent halqa avtomobil yo‘li bo‘ylab 9 ta nuqtada o‘lchovlar amalga oshirdi. Aniqlangan ma’lumotlar PM-2.5 va PM-10 kabi ifloslantiruvchi moddalar darajasining sezilarli darajada oshganini ko‘rsatdi. Bu ko‘rsatkich har bir kub metr havoda 0,05 mg dan 540 mg gacha ko‘tarilgan.
Monitoring doirasida Toshkent viloyatidagi 486 ta issiqxonaning holati ham o‘rganildi. Tekshiruv davomida mavjud 440 ta issiqxonaning 46 tasi mavsumiy bo‘lib, qozonxona bilan jihozlanmagani aniqlandi. Turli tumanlarda joylashgan ushbu issiqxonalarda ekologik standartlarni ta’minlash uchun zarur vositalar mavjud emas.
Nazorat tadbirlari natijasida ekologik talablarni buzgan 37 ta issiqxona egasiga jarima solinib, 46 ta obyekt faoliyati to‘xtatildi. Qolgan, standartlarga javob bermaydigan issiqxona egalariga chang-gaz tozalash uskunalarini o‘rnatish va rezina kabi chiqindilardan yoqilg‘i sifatida foydalanishni to‘xtatish bo‘yicha ogohlantirishlar berildi.

Проведено исследование о загрязнении воздуха в Ташкентской области
В Ташкентской области завершено исследование, направленное на выявление причин превышения нормы выбросов загрязняющих веществ в атмосферу и принятие мер по снижению загрязнения воздуха. Рабочая группа, состоящая из представителей Инспекции государственного экологического надзора, Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, экологических управлений города Ташкента и области, а также Национальной гвардии и внутренних дел, провела анализ в Зангиатинском, Кибрайском и Ташкентском районах, а также в нескольких районах города Ташкента.
Для исследования загрязнения воздуха была использована передвижная лаборатория, которая провела замеры в 9 точках вдоль Ташкентской кольцевой автомобильной дороги, проходящей от поселка Эшонгузар до Ташкентского педиатрического медицинского института. Выявленные данные показали значительное превышение уровня загрязняющих веществ, таких как PM-2.5 и PM-10, которые увеличились с 0,05 мг до 540 мг на кубический метр воздуха.
В рамках мониторинга было также исследовано состояние 486 теплиц, находящихся в Ташкентской области. В ходе проверки выяснилось, что 46 из 440 действующих теплиц являются сезонными и не оснащены котельными. В этих теплицах, расположенных в различных районах, отсутствуют необходимые средства для обеспечения экологических стандартов.
Контрольные мероприятия привели к штрафам для 37 владельцев теплиц, нарушивших экологические требования, и приостановлению деятельности 46 объектов. Для остальных владельцев теплиц, не соответствующих стандартам, были выданы предупреждения с требованиями установить пылегазоочистное оборудование и прекратить использование отходов, таких как резина, в качестве топлива.