O‘zbekistonda atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot masalalariga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi
Tadbir Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasidagi nutqlari hamda 2025-yilni “Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot yili” deb e’lon qilinishi munosabati bilan tashkil etilgan.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov barcha davlat organlari, jumladan hokimlarning ekologiyani muhofaza qilish borasidagi ishlari muhimligini ta’kidladi. U global iqlim o‘zgarishi, o‘rmonlarning kesilishi, suv resurslaridan nooqilona foydalanish va boshqa omillar, ayniqsa O‘zbekistonda ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlik, aholi salomatligi va oziq-ovqat xavfsizligiga jiddiy tahdid solayotganini alohida qayd etdi.
Vazir, shuningdek, “O‘zbekiston-2030” strategiyasi doirasida 2030-yilgacha bajarilishi lozim bo‘lgan vazifalar haqida ma’lumot berdi. Bular qatoriga atmosferaga chiqarilayotgan zararli moddalarni kamaytirish, har yili 200 million tup daraxt ekish, o‘rmonlarni eroziyadan himoya qilish va chiqindilarni qayta ishlash darajasini oshirish kiradi.
Bosh prokuror o‘rinbosari Sherzod To‘xtaboyev daraxtlarni kesishga moratoriy e’lon qilinganiga qaramay, noqonuniy kesishlar davom etayotganini ta’kidladi. Shuningdek, u “Yashil makon” loyihasini amalga oshirishdagi kamchiliklar va ko‘chatlarni ekish hamda parvarishlashda yanada mas’uliyatli yondashish zarurligini qayd etdi.
Seminar yakunida ekologik vaziyatni yaxshilash va tabiatni asrash, jumladan “Yashil makon” loyihasini samarali amalga oshirish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

В Узбекистане прошел семинар по вопросам охраны окружающей среды и зеленой экономики
Мероприятие было организовано в связи с выступлениями Президента страны Шавката Мирзиёева в Сенате и Законодательной палате Олий Мажлиса, а также в рамках объявления 2025 года «Годом охраны окружающей среды и зеленой экономики».
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимовотметил важность работы всех государственных органов, в том числе хокимов, по защите экологии. Он подчеркнул, что глобальное изменение климата, вырубка лесов, нерациональное использование водных ресурсов и другие факторы создают серьёзные угрозы для социально-экономической стабильности, здоровья населения и продовольственной безопасности, особенно в Узбекистане.
Министр также рассказал о задачах, которые предстоит решить до 2030 года в рамках Стратегии «Узбекистан-2030». Среди них снижение выбросов в атмосферу, ежегодная высадка 200 млн деревьев, защита лесных насаждений от эрозии и увеличение уровня переработки отходов.
Заместитель Генерального прокурора Шерзод Тухтабаев отметил, что несмотря на мораторий на вырубку деревьев, случаются незаконные рубки. Он также указал на несоответствия в реализации проекта «Зеленое пространство» и необходимость более ответственного подхода к посадке и уходу за саженцами.
В завершение семинара были даны рекомендации по улучшению экологической ситуации и важности сохранения природы, в том числе реализации проекта «Яшил макон».