Ekologiya vazirligi umumxalq hasharini qo'llab-quvvatlaydi
24 va 25 avgust kunlari butun mamlakat bo’ylab O’zbekiston mustaqilligining 33 yilligiga bag’ishlangan umumxalq hashari bo’lib o’tadi. Aksiyaning asosiy maqsadi ko’chalar va tumanlarni obodonlashtirishdir.
Hashar "Obod mahalla — obod mamlakat“shiori ostida o’tadi. Tadbirning tashkilotchilari ekologiya vazirligi, qurilish va uy-joy kommunal xo’jaligi vazirligi, O’zbekiston mahallalari assotsiatsiyasi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi, O’zbekiston faxriylarini ijtimoiy qo’llab-quvvatlash “Nuroni” jamg’armasi, kasaba uyushmalari Federatsiyasi, yoshlar ishlari Agentligi, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari va jamoatchilik vakillari bo’ladi.
Xayriya aksiyasi o’tkazilayotgan davrda aholi mahallalar, turar joylar, xiyobonlar, ziyoratgohlar, qabristonlar, o’yin maydonchalari va boshqa hududlarni obodonlashtirish, shuningdek, daraxtlarni kesish va parvarish qilish ishlarini olib boradi.
O’z murojaatida ekologiya vazirligi barcha fuqarolarni xasharda faol ishtirok etishga va mamlakatni obodonlashtirishga hissa qo’shishga taklif qiladi.

Минэкологии поддержит всенародный хашар
24 и 25 августа по всей стране пройдет всенародный хашар, приуроченный к 33-й годовщине независимости Узбекистана. Главная цель акции – благоустройство улиц и районов.
Хашар пройдёт под лозунгом «Благоустроенная махалля — благоустроенная страна». Организаторами мероприятия выступят Министерство экологии, Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства, Ассоциация махаллей Узбекистана, Благотворительный общественный фонд «Махалля», фонд «Нурони» по социальной поддержке ветеранов Узбекистана, Федерация профсоюзов, Агентство по делам молодежи, местные исполнительные органов власти и представители общественности.
В период благотворительной акции жители проведут работы по благоустройству махаллей, жилых районов, проспектов, святынь, кладбищ, игровых площадок и других территорий, а также работы по обрезке деревьев и уходу за ними.
В своём обращении, Министерство экологии приглашает всех граждан принять активное участие в хашаре и внести свой вклад в благоустройство страны.