Toshkentda Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi idorasi ochiladi
Riyodda o‘tkazilgan COP16 konferensiyasi doirasida Toshkentda Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi (IUCN) idorasini tashkil etish bo‘yicha kelishuv imzolandi. Hujjatga O‘zbekiston ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov hamda IUCN bosh direktori Gretel Aguilar qo‘l qo‘ydi.
Abduhakimov idoraning ochilishi ekologik muammolarni hal qilishda yangi imkoniyatlarni yaratishini ta’kidladi. Ushbu idora nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasiga xizmat qiladi, barqaror rivojlanish va tabiatni muhofaza qilishga hissa qo‘shadi.
Aguilar O‘zbekiston tomonidan ko‘rsatilgan qo‘llab-quvvatlash uchun minnatdorchilik bildirdi va hamkorlikning ekologik va iqlimiy tashabbuslarni amalga oshirishdagi muhimligini qayd etdi. U IUCN faoliyati mintaqadagi biologik xilma-xillikni saqlash, ekotizimlarni tiklash va iqlim o‘zgarishi oqibatlariga qarshi kurashga qaratilishini ta’kidladi.
Mazkur kelishuv O‘zbekistonda IUCN faoliyatini qonuniy asosda mustahkamlaydi. Respublika 2021 yilda ushbu ittifoqqa a’zo bo‘lgan va bu hamkorlik rivojidagi muhim qadam hisoblanadi. Amaliy loyihalar qatorida landshaftlarni tiklash, “Yagona salomatlik” tashabbusi va tabiiy resurslardan kompleks foydalanish bor.

В Ташкенте откроется офис Международного союза охраны природы
В рамках конференции COP16 в Эр-Рияде состоялась церемония подписания соглашения о создании офиса Международного союза охраны природы (МСОП) в Ташкенте. Документ подписали министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиз Абдухакимов и генеральный директор МСОП Гретель Агилар.
Абдухакимов подчеркнул, что открытие офиса в Ташкенте создаст новые возможности для совместной работы, направленной на решение экологических проблем, которые не имеют границ и требуют международного сотрудничества. Он отметил, что офис будет служить не только Узбекистану, но и всему Центрально-Азиатскому региону, содействуя устойчивому развитию и охране природы.
Агилар, в свою очередь, выразила благодарность за поддержку Узбекистана и отметила важность партнерства для реализации совместных экологических и климатических инициатив. Она подчеркнула, что деятельность МСОП в регионе будет направлена на сохранение биоразнообразия, восстановление экосистем и борьбу с последствиями изменения климата.
Соглашение укрепляет правовую основу для работы МСОП в Узбекистане. Республика стала членом Союза в 2021 году, и этот шаг стал важной вехой в развитии сотрудничества. Реализуемые проекты включают восстановление ландшафтов, инициативу «Единое здоровье» и комплексное управление природными ресурсами.