COP16da erlarni tiklash uchun moliyalashtirish masalasi muhokama qilindi
O‘zbekiston ekoloyi vaziri Aziz Abduhakimov Er-Riyodda o‘tgan COP16 doirasida erlarni tiklash va quruqchilikka barqarorlikni oshirish bo‘yicha moliyaviy resurslarni safarbar etishga bag‘ishlangan vazirlar muloqotiga hamraisluk qildi. Muloqot erlarni tiklash va quruqchilikka barqarorlikni oshirish bo‘yicha yechimlarni ishlab chiqishga qaratilgan edi.
O‘z nutqida Abduhakimov O‘zbekiston 2030 yilga qadar 2 million gektar erni tiklashni maqsad qilganini va o‘z strategiyalarini BMTning erlarning degradatsiyaga nisbatan neytral ekanligi bo‘yicha KBO maqsadlariga moslashtirishni rejalashtirayotganini ta’kidladi. U, shuningdek, buni amalga oshirish uchun zaif qatlamlarga barqaror hayotiy imkoniyatlar yaratish va moliyalashtirish mexanizmlarini mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Vazir, so‘nggi besh yil ichida O‘zbekiston hukumati barqaror yer resurslarini boshqarish va o‘rmon ekish loyihalariga bir milliard dollardan ortiq mablag‘ ajratganini aytib o‘tdi. Biroq, dunyo hamjamiyati moliyalashtirishni ta’minlashda davom etayotgan tanqislikni, yangi sherikliklar va mexanizmlar yaratish zaruriyatini ko‘rsatdi.
Abduhakimov, shuningdek, O‘zbekiston xalqaro moliyalashtirishni boshqarishda muvaffaqiyatli misollarni ko‘rsatganligini, jumladan, Aroq dengizi hududida erni tiklash loyihalarini keltirdi. U, qo‘shimcha xalqaro moliyaviy resurslarga kirish O‘zbekistonni yanada katta yutuqlarga erishish va Markaziy Osiyo mintaqasida hamkorlik markaziga aylantirish imkonini beradi, dedi.
Vazir, shuningdek, erlarni tiklash va quruqchilikka barqarorlikka sarmoyalar nafaqat ekologik, balki iqtisodiy foydalar keltirishini, bu esa qishloq xo‘jaligini o‘sishiga, suv ta’minotini yaxshilashga va iqlim o‘zgarishlariga yanada yaxshi moslashishga yordam berishini ta’kidladi.

На COP16 обсудили финансирование восстановления земель
Министр экологии Узбекистана Азиз Абдухакимов стал сопредседателем Министерского диалога по мобилизации финансов для восстановления земель и повышения устойчивости к засухам, который прошел в рамках COP16 в Эр-Рияде.
Диалог был направлен на разработку решений для восстановления земель и улучшения устойчивости к засухам. Во время своей речи Абдухакимов отметил, что Узбекистан намерен восстановить более двух млн гектаров деградированных земель к 2030 году и привести свои стратегии в соответствие с целями КБО ООН по нейтральности деградации земель. Он подчеркнул, что для этого необходимо обеспечить устойчивые средства к существованию для уязвимых слоев населения и укрепить механизмы финансирования.
Министр рассказал, что за последние пять лет правительство Узбекистана выделило более одного млрд долларов на устойчивое управление земельными ресурсами и проекты по лесонасаждению. Несмотря на эти усилия, мировое сообщество продолжает сталкиваться с дефицитом финансирования, что требует разработки новых партнерств и механизмов для привлечения средств.
Абдухакимов отметил, что Узбекистан уже продемонстрировал успешные примеры управления международным финансированием, например, проекты по лесонасаждению в регионе Аральского моря, которые преобразуют деградированные земли в экосистемы. По словам министра, с доступом к дополнительным международным ресурсам страна сможет добиться гораздо больших успехов и стать центром регионального сотрудничества в Центральной Азии.
Министр также подчеркнул, что инвестиции в восстановление земель и устойчивость к засухам приносят не только экологические, но и экономические выгоды, способствуя росту сельского хозяйства, улучшению водоснабжения и лучшей адаптации к изменениям климата.