O‘zbekistonda suv resurslarini boshqarish loyihasi amalga oshirilmoqda
Toshkentda Shveysariya hukumati ko‘magida amalga oshirilayotgan “Zarafshon daryosi havzasi suv resurslarini iqlimga chidamli integratsiyalashgan boshqarish” loyihasining rasmiy ishga tushirilishi bo‘lib o‘tdi. Tashabbus O‘zbekistonning beshta hududida suvdan foydalanishni takomillashtirish va iqlim o‘zgarishiga moslashishga qaratilgan.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov loyihaning ahamiyatini ta’kidlab, uning "Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot yili‘dagi alohida o‘rnini ko‘rsatib o‘tdi. U yangi texnologiyalarni joriy etish va mahalliy aholining ko‘nikmalarini rivojlantirish suv ta’minoti tizimining uzoq muddatli barqarorligini ta’minlashga yordam berishini qayd etdi.
Loyiha 2027-yilgacha Samarqand, Jizzax, Navoiy, Buxoro va Qashqadaryo viloyatlarida amalga oshiriladi. U 50 dan ortiq iqlim stansiyalarini o‘rnatish, yer osti suvlarini kuzatish uchun quduqlarni avtomatlashtirish, fermerlarni suv resurslaridan samarali foydalanishga o‘rgatish va “Yashil maktab” tushunchasini joriy etishni nazarda tutadi.
Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchisi Konstantin Obolenskiy loyiha Shveysariyaning gidrologiya sohasidagi tajribasiga va zamonaviy ma’lumot to‘plash texnologiyalariga asoslanishini ta’kidladi. Bu esa sug‘orishni rejalashtirish va suv resurslarini boshqarishni yaxshilashga imkon beradi. Tashabbusda MeteoSwiss va Hydrosolutions GmbH ham ishtirok etib, iqlim barqarorligi sohasidagi xalqaro hamkorlikka hissa qo‘shmoqda.

В Узбекистане реализуют проект по управлению водными ресурсами
В Ташкенте состоялся официальный запуск проекта «Климатоустойчивое интегрированное управление водными ресурсами бассейна реки Зарафшан», реализуемого при поддержке правительства Швейцарии. Инициатива направлена на оптимизацию водопользования и адаптацию к изменению климата в пяти регионах Узбекистана.
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов отметил важность проекта, подчеркнув его особую значимость в «Год охраны окружающей среды и зелёной экономики». Он подчеркнул, что внедрение новых технологий и развитие навыков местного населения помогут обеспечить долгосрочную устойчивость системы водоснабжения.
Проект будет реализовываться до 2027 года в Самаркандском, Джизакском, Навоийском, Бухарском и Кашкадарьинском регионах. Он предполагает установку более 50 климатических станций, автоматизацию скважин для мониторинга подземных вод, обучение фермеров эффективному использованию водных ресурсов и внедрение концепции «Зелёной школы».
Посол Швейцарии в Узбекистане Константин Оболенский подчеркнул, что проект опирается на швейцарский опыт в гидрологии и современные технологии сбора данных, что позволит улучшить планирование орошения и управление водными ресурсами. В инициативе также участвуют MeteoSwiss и Hydrosolutions GmbH, содействуя международному сотрудничеству в сфере климатической устойчивости.