Ekologiya vazirligi to‘kilgan barg va boshqa o‘simlik qoldiqlarini yoqish qat’iyan man etilganini eslatib o‘tdi. Bu atrof-muhit va inson salomatligiga jiddiy zarar yetkazishi ta’kidlandi.
Bir tonna quruq barg yondirilganda atmosferaga 30 kilogrammga yaqin is gazi chiqadi. Bundan tashqari, havoga salomatlik uchun xavfli bo‘lgan oltingugurt oksidi, azot oksidi va murakkab organik birikmalar, jumladan dioksinlar ham ajralib chiqadi.
Yonayotgan barglarning tutuni havodagi kislorod miqdorini kamaytiradi va zaharli gazlarni o‘z ichiga oladi. Bu gazlar nafas olganda nafas yo‘llari va markaziy asab tizimiga jiddiy zarar yetkazishi mumkin. Bunday ta’sirga uchraydigan odamlarda o‘pka saratoni va bronxial astma xavfi oshadi.
O‘zbekiston Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 88-moddasiga ko‘ra, havo ifloslanishiga olib keladigan o‘simlik qoldiqlarini yoqqanligi uchun jarima belgilangan. Fuqarolar uchun bu bazaviy hisoblash miqdorining uch baravaridan besh baravarigacha, mansabdor shaxslar uchun esa — besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorni tashkil etadi. Jiddiy oqibatlar yuzaga kelganda jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkin.

Минэкологии призвало не сжигать сухие листья
Министерство экологии напомнило о том, что сжигать опавшую листву и другие растительные остатки категорически запрещено. Это наносит серьёзный вред окружающей среде и здоровью людей.
При сжигании тонны сухих листьев в атмосферу выделяется около 30 килограммов угарного газа. Также в воздух попадают опасные для здоровья оксид серы, оксид азота и сложные органические соединения, в том числе диоксины.
Дым от горящей листвы снижает количество кислорода в воздухе и содержит ядовитые газы, которые при вдыхании могут вызвать серьёзные повреждения дыхательных путей и центральной нервной системы. Люди, подвергающиеся такому воздействию, повышают риск рака лёгких и бронхиальной астмы.
Согласно статье 88 Кодекса об административной ответственности Узбекистана, за сжигание растительных остатков, что приводит к загрязнению воздуха, предусмотрены штрафы. Для граждан это от трёх до пяти базовых расчётных величин, а для должностных лиц — от пяти до десяти БРВ. В случае серьёзных последствий может наступить уголовная ответственность.