Oliy Majlis Qonunchilik palatasida energetika sohasini rivojlantirish va muqobil energiya manbalarini joriy etish masalalariga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi. O‘zbekiston Ekologik partiyasi fraksiyasi tashkilotchiligidagi tadbirda Energetika vazirligi hamda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi vakillari ishtirok etdi.
Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov 2025-2035 yillarda elektr energetikasini rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlarning batafsil sharhini taqdim etdi. Asosiy vazifalar qatoriga yangi elektr stansiyalari va energiya saqlash quvvatlarini qurish, sohadagi yo‘qotishlarni kamaytirish, raqamli texnologiyalarni joriy etish va elektr energiyasi tannarxini pasaytirish kiradi. U 2030 yilga qadar elektr energiyasi yo‘qotilishini 14 foizdan 8-9 foizgacha qisqartirish, shuningdek, uni iste’mol qilish samaradorligini oshirish va turli sohalarda tabiiy gaz sarfini 10-15 foizga kamaytirish rejalashtirilganini ta’kidladi.
O‘zbekiston energiya nazorati inspeksiyasi boshlig‘i Ikromjon Nimatullayev yangi qonunchilik tashabbuslarining energiya resurslaridan noqonuniy foydalanishga qarshi kurashda muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi. 2024-yilda 1,4 trillion so‘mlik 8 mingdan ortiq o‘g‘irlik holatlari aniqlangan.
Ekologiya vazirligi vakillari “yashil” energetikani rivojlantirish, deputatlar va mutaxassislar bilan hamkorlikda tegishli loyihalar ustida olib borilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. Joriy yilda O‘zbekistonda 752 MVt quvvatga ega shamol elektr stansiyalari, 2 763 MVt quvvatga ega quyosh stansiyalari va 1 782 MVt quvvatga ega energiya saqlash tizimlari qurilmoqda. Bu esa atmosferaga 4,8 million tonna zararli gazlar chiqishining oldini olish imkonini beradi.
Deputatlar energiya tejash sohasidagi islohotlarni va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini keng joriy etishni qo‘llab-quvvatlashlarini bildirdilar. Tegishli vazirliklar bilan muntazam uchrashuvlar o‘tkazish, yangi loyihalarni faol muhokama qilish va aholini “yashil” energetikaga o‘tishning ahamiyati haqida xabardor qilish zarurligi ta’kidlandi. Seminar yakunida islohotlarni ommalashtirish va bu boradagi ma’lumotlarni keng jamoatchilikka yetkazish bo‘yicha chora-tadbirlar taklif etildi.

В парламенте обсудили развитие альтернативной энергетики
В Законодательной палате Олий Мажлиса состоялся семинар, посвящённый вопросам развития энергетической отрасли и внедрения альтернативных источников энергии. Мероприятие, организованное фракцией Экологической партии Узбекистана, собрало представителей Министерства энергетики и Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов представил детальный обзор мер по развитию электроэнергетики на 2025–2035 годы. В числе ключевых задач — строительство новых электростанций и мощностей для хранения энергии, снижение потерь в отрасли, внедрение цифровых технологий и уменьшение себестоимости электроэнергии. Он отметил, что к 2030 году планируется сократить потери электроэнергии с 14% до 8–9%, а также повысить эффективность её потребления и снизить расход природного газа на 10–15% в различных отраслях.
Начальник Узэнергоинспекции Икромжон Ниматуллаев подчеркнул, что новые законодательные инициативы играют важную роль в борьбе с незаконным использованием энергоресурсов. В 2024 году выявлено свыше 8 тыс. случаев хищений на сумму 1,4 трлн сумов.
Представители Министерства экологии рассказали о развитии «зелёной» энергетики и совместной работе с депутатами и экспертами над соответствующими проектами. В этом году в Узбекистане строятся ветряные электростанции мощностью 752 МВт, солнечные станции на 2 763 МВт и системы хранения энергии на 1 782 МВт, что позволит предотвратить выброс в атмосферу 4,8 млн тонн вредных газов.
Депутаты выразили поддержку реформам в сфере энергосбережения и широкому внедрению возобновляемых источников энергии. Подчёркнута необходимость регулярных встреч с профильными министерствами, активного обсуждения новых проектов и информирования населения о значимости перехода на «зелёную» энергетику. По итогам семинара были предложены меры по популяризации реформ и доведению информации до широкой общественности.