Sayxunobod tuman sudida “B. H.” fermer xo’jaligi rahbari M. A. va uning yordamchilari A. A. va K. Z. ular daraxtlarni kesishda aybdor bo’lib, tabiatga 1 milliard 459 million 144 ming so’m zarar yetkazgan.
Avvalroq, Sirdaryo viloyati ekologiya boshqarmasi M. A. sheriklari bilan til biriktirganini va keyinchalik sotish uchun dala chetida o’sgan 21 ta qarag’ay daraxtini noqonuniy ravishda kesib tashlaganini aniqlagan edi. Shu asosda jinoiy ish qo’zg’atildi (ekinlar, o’rmonlar, daraxtlar yoki boshqa o’simliklarga zarar etkazish yoki yo’q qilish).
Sud jinoyat ishtirokchilaridan etkazilgan zararni undirish to’g’risida qaror qabul qildi va har birini 2 yilga ozodlikdan mahrum qildi.
Ekologiya vazirligi atrof-muhitga nisbatan har qanday qoidabuzarliklar uchun qonun bo’yicha javobgarlik nazarda tutilganligini eslatadi.

Лица, вырубившие более 20 деревьев приговорены к лишению свободы
В Сайхунабадском районном суде вынесли приговор руководителю фермерского хозяйства «Б.Х.» М.А. и его помощникам А.А. и К.З. Они виновны в вырубке деревьев, в результате чего природе был нанесен ущерб на сумму 1 млрд. 459 млн. 144 тыс. сумов.
Ранее Управление экологии Сырдарьинской области установило, что М.А. вступил в сговор со своими напарниками и незаконно вырубил 21 дерево вяза, которые росли на краю его поля для последующей продажи. На основании этого было возбуждено уголовное дело (Повреждение или уничтожение посевов, леса, деревьев либо других растений).
Суд принял решение о взыскании причиненного ущерба с участников преступления и приговорил каждого к 2 годам лишения свободы.
Минэкологии напоминает, что за любые нарушения в отношении окружающей среды предусмотрена ответственность по закону.