O‘zbekiston va Koreya yangi ekologik tashabbuslarni ko‘rib chiqdi
Koreya Respublikasi Milliy ekologiya instituti mutaxassislari delegatsiyasi atrof-muhitni muhofaza qilish va ekologik ekspertiza masalalarini, shuningdek, ushbu sohalardagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish maqsadida O‘zbekistonga tashrif buyurdi. Muhokamaning asosiy mavzularidan biri ekologik qarorlar qabul qilishda jamoatchilik ishtirokini faollashtirish bo‘ldi.
Bunday qiziqish Orxus konvensiyasi bilan bog‘liq bo‘lib, u jamoatchilikning ekologik axborotdan foydalanishi va qarorlar qabul qilishda ishtirok etishini nazarda tutadi. Muhokama doirasida delegatsiya O‘zbekistonda ekologik loyihalarni amalga oshirishda foydali bo‘lishi mumkin bo‘lgan fuqarolarning ekologik jarayonlarga jalb etilishini oshirish bo‘yicha Koreya tajribasini taqdim etdi.
Bundan tashqari, mamlakatlar o‘rtasida tajriba almashish va hamkorlikni kengaytirishni ko‘zda tutuvchi uglerod izini kamaytirish bo‘yicha qo‘shma loyihalar muhokama qilindi. O‘zbekistonda Davlat ekologik ekspertizasi markazi qoshida sinov laboratoriyasini tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi. Laboratoriya loyiha tashkilotlari tomonidan taqdim etiladigan hujjatlarning ishonchliligini zamonaviy uskunalar yordamida tekshirishda muhim rol o‘ynaydi.
O‘zbekistonda ekologik monitoring va raqamlashtirish tizimini takomillashtirish ham muhim mavzu bo‘ldi. Ushbu sohalardagi Koreya tajribasi avtomatlashtirilgan stansiyalardan ma’lumotlarni to‘playdigan va onlayn monitoringni ta’minlaydigan yagona axborot tizimini joriy etishga yordam berishi mumkin. Bu mamlakatdagi ekologik vaziyatni boshqarishni yaxshilaydi hamda vazirlik va idoralar faoliyati samaradorligini oshiradi.
Tashrif yakunida kelgusidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari kelishib olindi. Bular atrof-muhitga ta’sirni baholashning samarali mexanizmlarini yaratish, jamoatchilikning ekologik ma’lumotlardan foydalanishini ta’minlash, real vaqt rejimida monitoring qilish uchun sinov laboratoriyasi va yagona raqamli tizimni tashkil etishdan iborat.

Узбекистан и Корея рассмотрели новые экологические инициативы
Делегация специалистов Национального института экологии Республики Корея посетила Узбекистан с целью обсудить вопросы охраны окружающей среды и экологической экспертизы, а также перспективы сотрудничества в этих областях. Одной из ключевых тем обсуждения стала активизация участия общественности в принятии экологических решений.
Подобный интерес связан с Орхусской конвенцией, которая предполагает доступ общественности к информации и участие в принятии решений по вопросам экологии. В рамках обсуждения делегация поделилась корейским опытом повышения вовлеченности граждан в экологические процессы, что может быть полезным при реализации экологических проектов в Узбекистане.
Кроме того, обсуждались совместные проекты по снижению углеродного следа, которые предполагают обмен опытом и расширение партнерства между странами. Особое внимание уделили созданию испытательной лаборатории при Центре государственной экологической экспертизы в Узбекистане. Лаборатория будет играть важную роль в проверке достоверности документов, представляемых проектными организациями, с использованием современного оборудования.
Важной темой также стало улучшение системы экологического мониторинга и цифровизации в Узбекистане. Корейский опыт в этих областях может помочь внедрить интегрированную информационную систему, которая будет собирать данные с автоматизированных станций и обеспечивать онлайн-мониторинг. Это улучшит управление экологической ситуацией в стране и повысит эффективность работы министерств и ведомств.
По итогам визита были согласованы ключевые направления для дальнейшего сотрудничества. Это создание эффективных механизмов для оценки воздействия на окружающую среду, обеспечение доступа общественности к экологической информации, создание испытательной лаборатории и интегрированной цифровой системы для мониторинга в реальном времени.