BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish aholining eng zaif qatlamlarini iqlim ofatlaridan himoya qilish uchun moliyalashtirishni kuchaytirish choralarini ko‘rishga chaqirdi. Bokuda o‘tkazilgan COP29 yetakchilari sammitida nutq so‘zlar ekan, u iqlim o‘zgarishiga moslashish uchun yetarli mablag‘ ajratilmasa, millionlab odamlar ekstremal ob-havo sharoitlari bilan yuzma-yuz qolishini alohida ta’kidladi.
BMTning baholashicha, 2030-yilga kelib moliyalashtirish ehtiyojlari va moslashish uchun mavjud mablag‘lar o‘rtasidagi yillik tafovut 359 milliard dollarga yetishi mumkin.
Bu yetishmayotgan milliardlar shunchaki hisobotdagi raqamlar emas: bu yo‘qotilgan hayotlar, hosil va sekinlashgan taraqqiyotdir,” — deya ta’kidladi Guterrish va davlatlar hamda xalqaro tashkilotlarni kelajakdagi iqlim yo‘qotishlarining oldini olish uchun mablag‘ jalb qilishni jadallashtirish choralarini ko‘rishga undadi.

Генсек ООН на COP29: Необходимо устранить дефицит финансирования адаптации к климату в $359 млрд
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призвал к увеличению финансирования для защиты наиболее уязвимых групп населения от климатических катастроф. Выступая на Саммите лидеров COP29 в Баку, он подчеркнул, что без достаточного финансирования на адаптацию к изменению климата миллионы людей остаются один на один с экстремальными погодными условиями.
По оценкам ООН, к 2030 году ежегодный разрыв между потребностями в финансировании и доступными средствами для адаптации может достигнуть $359 млрд.
«Эти недостающие миллиарды — не просто цифры на балансе: это потерянные жизни, урожай и замедленное развитие», — отметил Гутерриш, призывая страны и международные организации ускорить привлечение средств для предотвращения дальнейших климатических потерь.