Ekologiya vazirligi vakillari BMTning maxsus ma'ruzachisi bilan uchrashdi
Tadbirda ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o’zgarishi vazirining o’rinbosari Iskandar Qutbiddinov va BMTning yetarli uy-joy huquqi bo’yicha maxsus ma’ruzachisi Balakrishnan Rajagopal ishtirok etdi.
Qutbiddinov qabul nutqida ekologiya vazirligi ishida sezilarli o’zgarishlar va O’zbekistonda atrof-muhitni muhofaza qilish yaxshilanganini, shu jumladan Konstitutsiyada har kimning qulay atrof-muhitga bo’lgan huquqi to’g’risida yangi modda kiritilganini ta’kidladi. Uchrashuvda mamlakatda amalga oshirilayotgan turli xil ekologik tashabbuslar namoyish etildi. Ular orasida “Yashilmaxon” umummilliy loyihasi, Orol dengizi tubida o’rmon ekish, Prezident huzuridagi iqlim kengashi va iqlim o’zgarishi bo’yicha Milliy markaz tashkil etish bor. Shuningdek, O’zbekiston shaharlarining ekologik barqarorligi bo’yicha birinchi reyting e’lon qilindi, u 14 ta ma’muriy markazni havo sifati va suv iste’moli kabi turli ko’rsatkichlar bo’yicha baholaydi. Vazirlik kelgusi ikki yil davomida 213 ta yangi ekologik normalar va standartlarni joriy etishni rejalashtirmoqda.
Janob Rajagopal amalga oshirilgan islohotlarni ijobiy baholadi va barqaror qurilish materiallaridan foydalanishni yaxshilash zarurligini ta’kidladi. U ijtimoiy jihatlar va inson huquqlarini hisobga olgan holda loyihalarni sinxron rejalashtirishning muhimligini va rejalashtirishning dastlabki bosqichlarida barcha nuanslarni hisobga olish zarurligini ta’kidladi. Maxsus o’qituvchi BMTning huquqlari to’g’risidagi Konventsiyani uy-joylarning iqlimiy mavjudligiga e’tibor qaratgan holda o’rganishni va qurilish materiallaridan foydalanish samaradorligini oshirish va rivojlanish va ekologik talablar o’rtasida muvozanatni yaratish choralarini ishlab chiqishni taklif qildi.

Представители Минэкологии встретились со Специальным докладчиком ООН
В мероприятии приняли участие заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Искандар Кутбиддинов и Балакришнан Раджагопал, Специальный докладчик ООН по праву на достаточное жилище.
В приветственной речи Кутбиддинов отметил значительные изменения в работе Министерства экологии и улучшение охраны окружающей среды в Узбекистане, в том числе внесение новой статьи в Конституцию о праве каждого на благоприятную окружающую среду. На встрече были представлены различные экологические инициативы, реализуемые в стране. Среди них общенациональный проект «Яшил Макон», лесонасаждение на дне Аральского моря, создание Климатического совета при Президенте и Национального центра по изменению климата. Также был озвучен первый Рейтинг экологической устойчивости городов Узбекистана, который оценивает 14 административных центров по различным показателям, включая качество воздуха и водопотребление. В планах министерства на ближайшие два года — внедрение 213 новых экологических норм и стандартов.
Господин Раджагопал положительно оценил проведённые реформы и отметил необходимость улучшения использования устойчивых строительных материалов. Он подчеркнул важность синхронного планирования проектов, учитывая социальные аспекты и права человека, а также необходимости учета всех нюансов на ранних стадиях планирования. Спецдокладчик предложил изучить Конвенцию по правам ООН с акцентом на климатическую доступность жилья и разработать меры для повышения эффективности использования строительных материалов и создания баланса между развитием и экологическими требованиями.