Qora griffga tibbiy yordam ko’rsatildi
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent viloyatining Toshkent tumani hududida yirtqich qush ko’rinishi haqida ma’lumot paydo bo’ldi. Vaziyatni Ekologiya vazirligi xodimlari tekshirib, bu jarohatlangan qora griff ekanligini aniqladilar.
Ushbu qush O’zbekistonning Qizil kitobiga kiritilgan bo’lib, Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqining Qizil ro’yxatida zaif holatga yaqin holatda joylashgan. Dunyo bo’ylab qora griff soni sekin-sekin kamayib, faqat 7,2–10 ming juftni tashkil etmoqda. O’zbekistonda bu qushlar G’arbiy Tyan’-Shan va boshqa tog’larda uchraydi.
Qora griff Tashkent hayvonot bog’iga tibbiy tekshirish va davolash uchun topshirildi. Hozirda qushning holati ustidan doimiy nazorat olib borilmoqda.

Черному грифу оказана медицинская помощь
В социальных сетях появилась информация о том, что в одном из населенных пунктов Ташкентского района Ташкентской области была замечена хищная птица. Ситуацию проверили сотрудники Министерства экологии, выяснив, что это раненый черный гриф.
Эта птица занесена в Красную книгу Узбекистана и находится в статусе, близком к уязвимому, в Красном списке Международного союза охраны природы. Число черных грифа в мире медленно сокращается и составляет всего 7,2–10 тысяч пар. В Узбекистане эти птицы встречаются в Западном Тянь—Шане и других горах.
Черного грифа передали в Ташкентский зоопарк для медицинского обследования и лечения. Сейчас за состоянием птицы ведется постоянный контроль.