O’zbekiston SOR29da ishtirok etadi
O’zbekiston 2024 yil 11-22 noyabr kunlari Bakida bo’lib o’tadigan BMTning Iqlim o’zgarishi to’g’risidagi Ramziy konvensiyasining 29-sessiyasiga (SOR) faol tayyorgarlik ko’rmoqda. Har yili konvensiyaga qo’shilgan davlatlar yig’ilishi iqlim o’zgarishiga qarshi kurash bo’yicha choralarni muhokama qilish va yutuqlarni baholashga bag’ishlanadi. Hozirgi kunda konvensiyaga 198 ta davlat qo’shilgan.
Konferensiyada O’zbekiston o’z Milliy pavilyonini taqdim etadi, bu pavilyon o’zbek madaniyati va atrof-muhitga asoslangan an’anaviy tamoyillar va texnologiyalarni aks ettiradi. Pavilyon an’anaviy o’zbek hovlisi uslubida bajariladi. Bu yerda yashil ko’katlar va uzumzorlardan iborat muhit yaratilib, an’anaviy materiallar va qurilish usullari qo’llaniladi, bu esa ekologik toza va barqarorligini ta’kidlaydi.
Konferensiya plenarny sessiyalar, jahon yetakchilari sammitlari va ekologiya, sog’liqni saqlash va gender tengligi mavzularida davra suhbati kabi tadbirlarni o’z ichiga oladi. O’zbekiston shuningdek, o’z pavilyonida turli vazirliklar va xalqaro hamkorlar ishtirokida 20 dan ortiq tadbirlarni tashkil etishni rejalashtirmoqda.
Asosiy tashabbuslardan biri barcha ishtirokchi davlatlar ishtirokida Xalqaro yoshlar strategiyasining imzolanishi, Turk ekologik forumining davlatlari vazirlarining yig’ilishini o’tkazish va BMT bilan birgalikda iqlim migratsiyasi bo’yicha tadbirlarni o’tkazishni o’z ichiga oladi.

Узбекистан примет участие в СОР29
Узбекистан активно готовится к 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (СОР), которая пройдет с 11 по 22 ноября 2024 года в Баку. Каждое годовое собрание стран, присоединившихся к конвенции, посвящено оценке прогресса и обсуждению мер по борьбе с изменением климата. На данный момент к Конвенции присоединились 198 стран.
На конференции Узбекистан представит Национальный павильон, который отразит традиционные принципы и технологии, основанные на узбекской культуре и окружающей среде. Павильон будет выполнен в стиле традиционного узбекского двора — ховли. Здесь будут зелёные насаждения и виноградные лозы, которые создадут уютную атмосферу, а также использоваться традиционные материалы и методы строительства, подчеркивающие экологичность и устойчивость.
Конференция включает в себя пленарные сессии, саммиты мировых лидеров и круглые столы на темы экологии, здравоохранения и гендерного равенства. Узбекистан также планирует организовать более 20 мероприятий в своем павильоне с участием различных министерств и международных партнеров.
К числу ключевых инициатив относится подписание Международной молодежной стратегии с участием всех стран-участниц, проведение заседания министров стран Тюркского экологического форума и мероприятия по климатической миграции совместно с ООН.