O'zbekistonda suv kodeksi ishlab chiqiladi
Qonunchilik palatasi majlisida suv kodeksining yaratilishi ko’rib chiqildi. Ushbu loyiha doirasida suv resurslari bilan bog’liq yerlarni suv xo’jaligi vazirligi boshqarmasiga o’tkazish rejalashtirilgan.
Yangi loyiha barcha suv qoidalarini bitta hujjatga birlashtirishga qaratilgan. Suv ta’minoti xarajatlarini qoplash va uning rentabelligini kafolatlashning yangi tartibi o’rnatildi. Shuningdek, Kodeksda suv sohasida davlat-xususiy sheriklik uchun shartlar va suvdan foydalanish uchun ruxsat olish qoidalari soddalashtirilgan. Suv fondi yerlarini, shu jumladan daryolar, ko’llar va buloqlarni boshqarishni suv xo’jaligi vazirligiga topshirish rejalashtirilgan.
Hujjat suv masalalari bo’yicha xalqaro hamkorlikning asosiy yo’nalishlarini belgilaydi va to’g’ridan-to’g’ri amal qiladigan yangi normalarni joriy etadi.
Suv kodeksi suv resurslarini boshqarishni yaxshilashga, ulardan foydalanishni samaraliroq qilishga va ruxsat olish jarayonini soddalashtirishga yordam beradi. Bundan tashqari, u suv sanoatida investitsiyalarni jalb qilish va texnologik rivojlanishni rag’batlantiradi.

В Узбекистане разработают Водный кодекс
На заседании Законодательной палаты рассмотрели создание Водного кодекса. В рамках этого проекта планируется передать земли, связанные с водными ресурсами, в управление министерству водного хозяйства.
Новый проект призван объединить все правила по водным ресурсам в один документ. Устанавливается новый порядок компенсации расходов на подачу воды и гарантии её рентабельности. Также в кодексе прописаны условия для государственно-частного партнерства в водной сфере и упрощены правила получения разрешений на водопользование. Планируется передать управление землями водного фонда, включая реки, озёра и источники, Министерству водного хозяйства.
Документ определяет основные направления международного сотрудничества по водным вопросам и вводит новые нормы, которые будут действовать напрямую.
Водный кодекс поможет улучшить управление водными ресурсами, сделать их использование более эффективным, а также упростить процесс получения разрешений. Кроме того, он стимулирует привлечение инвестиций и технологическое развитие в водной отрасли.