Boku shahrida BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha 29-konferensiyasi ish boshladi
Ozarbayjon poytaxtida BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha 29-konferensiyasi (COP29) boshlandi, unda 198 davlatdan 50 mingdan ortiq ishtirokchi qatnashmoqda. Ushbu tadbir iqlim o‘zgarishining oqibatlarini kamaytirish va xalqaro majburiyatlarni muvofiqlashtirish bo‘yicha muhim muhokama maydonchasiga aylandi.
COP29ning asosiy mavzusi moliyalashtirish bo‘lib, mamlakatlar chiqindilarni qisqartirish hamda hayot va turmush vositalarini iqlim tahdidlaridan himoya qilish uchun zarur trillionlab sarmoyalarni jalb qilishni maqsad qilmoqda.
Boku shahridagi Olimpiya stadionida joylashgan maxsus ko‘k zonada 150 davlat va tashkilot o‘z pavilyonlarini taqdim etdi, ulardan 70 dan ortig‘i milliy pavilyonlardir. Ko‘rgazma maydonining markaziy o‘rnini O‘zbekiston pavilyoni egalladi, uni birinchi kunda 1000 dan ortiq delegat tashrif buyurdi. Pavilyon mehmonlari orasida Ozarbayjon jamoatchilik faoli Leyla Aliyeva, BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti vakili Viorell Gutsu, Qozog‘iston ekologiya vaziri Erland Nasynbaev, shuningdek, Islom Ta’lim, Ilm-fan va Madaniyat Tashkiloti (ICESCO) vakillari bor edi.
O‘zbekiston pavilyoni barqaror, an’anaviy materiallar va texnologiyalardan foydalangan holda yaratilgan bo‘lib, mamlakatning madaniy qadriyatlarini aks ettiradi. Uning bezaklarida samanniy suvoq, ayvon va tappichan kabi elementlar ishlatilgan bo‘lib, ular tabiatga ehtiyotkorlik, oila an’analari va o‘zbek uyining qulayligini ifodalaydi. Ushbu noyob yondashuv delegatlar e’tiborini tortdi, Aliyeva O‘zbekistonning madaniy merosi va ekologik tashabbuslariga alohida qiziqish bildirdi.
Pavilyon iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashda mintaqa xalqlarini birlashtiruvchi ekologik masalalar, tajriba almashish va madaniy qadriyatlarni muhokama qilish uchun maydon bo‘ldi.

В Баку начала работу 29-я сессия Конференции ООН по изменению климата
В столице Азербайджана стартовала 29-я сессия Конференции ООН по изменению климата (СОР29), собравшая более 50 тысяч участников из 198 стран. Событие стало важной площадкой для обсуждения мер по снижению последствий изменения климата и координации международных обязательств.
Главным вопросом на COP29 стало финансирование: страны стремятся привлечь необходимые триллионные инвестиции для сокращения выбросов и защиты жизни и средств к существованию от климатических угроз.
На олимпийском стадионе Баку, в специальной синей зоне, свои павильоны представили 150 стран и организаций, из которых более 70 — национальные. Центральное место в выставочной зоне занял павильон Узбекистана, который за первый день посетили более 1000 делегатов. Среди высоких гостей павильона были общественный деятель Азербайджана Лейла Алиева, представитель Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН Виорелл Гуцу, казахстанский министр экологии Ерлан Насынбаев, а также представители Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO).
Павильон Узбекистана, созданный с использованием устойчивых, традиционных материалов и технологий, символизирует культурные ценности страны. В его оформлении использованы традиционные узоры и элементы, такие как саманная штукатурка, айван и тапчан, отражающие заботу о природе, семейные традиции и комфорт узбекского дома. Этот уникальный подход привлёк внимание делегатов. Алиева особо заинтересовалась культурным наследием и экологическими инициативами Узбекистана.
Павильон стал местом обсуждения экологических вопросов, обмена опытом и культурными ценностями, объединяющими народы региона в борьбе с климатическими изменениями.